Trwa ładowanie...

Rozmowy szefów polsko-rosyjskiej komisji ds. współpracy gospodarczej

Wśród porozumień międzyrządowych, które zostaną podpisane podczas wizyty prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Polsce, znajdą się m.in. umowy dotyczące transportu morskiego i walki z zanieczyszczaniem Morza Bałtyckiego.

Share
Rozmowy szefów polsko-rosyjskiej komisji ds. współpracy gospodarczej
Źródło: Boeing
d4jtyvz

Poinformował o tym w sobotę rosyjski minister transportu Igor Lewitin po rozmowach z polskim ministrem infrastruktury Cezarym Grabarczykiem w Warszawie. Jego wypowiedź przytoczyła agencja ITAR-TASS.

Lewitin i Grabarczyk współprzewodniczą dwustronnej komisji międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej. Rosyjski minister przyleciał do Warszawy w piątek.

Ministerstwo Infrastruktury ze swej strony podało, że podczas omówiono współpracę w dziedzinie transportu i podsumowano dotychczasowe prace polsko-rosyjskiej komisji ds. współpracy gospodarczej. Ustalono, że kolejne spotkanie komisji odbędzie się na przełomie marca i kwietnia 2011 roku w Krakowie. Poprzednio komisja zebrała się w maju w Moskwie.

d4jtyvz

Resort infrastruktury poinformował też, że w trakcie wizyty Miedwiediewa w Polsce ma być podpisana umowa o współpracy w zwalczeniu zanieczyszczeń na obszarze Morza Bałtyckiego oraz Zalewu Wiślanego. Prezydent Rosji ma przyjechać do Polski 6 grudnia.

Polska i Rosja zawarły we wrześniu ubiegłego roku umowę o żegludze po Zalewie Wiślanym, która pozwala na ruch polskich statków przez należącą do Rosji Cieśninę Pilawską. Wcześniej Rosjanie blokowali żeglugę, powołując się na umowę z 1961 roku.

Po spotkaniu rosyjski minister przekazał też, że Rosja wyraziła zgodę na rejsy Polskich Linii Lotniczych LOT do Wietnamu i z powrotem nad terytorium Federacji Rosyjskiej. Rzecznik ministerstwa infrastruktury Mikołaj Karpiński poinformował, że połączenie Warszawa-Hanoi nad terytorium Rosji w okolicy Rostowa zostało uruchomione 13 listopada.

Według rosyjskiego ministra, strony wyraziły też zainteresowanie podjęciem współpracy w sferze szybkich połączeń kolejowych. Odnosząc sie do tej kwestii Karpiński powiedział PAP, że rozmowy miały charakter ogólny, m.in. Polska dzieliła się doświadczeniem przygotowania projektu budowy takiej kolei na trasie Warszawa-Łódź z rozwidleniem do Poznania i Wrocławia.

- Rozmawialiśmy o całym spektrum współpracy gospodarczej - powiedział Lewitin, a jako przykłady wymienił współdziałanie w dziedzinie energetyki, modernizację gospodarki i inwestycje.

d4jtyvz

Podziel się opinią

Share
d4jtyvz
d4jtyvz