Trwa ładowanie...

Różnica w cenie OC może wynieść ponad 2 tys. zł

Kilkadziesiąt złotych różnicy w cenie OC zaproponowanej przez różnych ubezpieczycieli to stosunkowo niewiele. Ale oferty przedstawione temu samemu kierowcy mogą się różnić o ponad 2 tys. zł, wynika z analiz porównywarki rankomat.pl.

Różnica w cenie OC może wynieść ponad 2 tys. złŹródło: wp.pl
d3pi83c
d3pi83c

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe zapewnia kierowcy taką samą ochronę w ramach komunikacyjnego OC. Nie istnieją jednak żadne regulacje dotyczące wysokości składki, co oznacza, że ubezpieczyciele mają dowolność w jej ustalaniu. Różnice cen OC w poszczególnych firmach często są bardzo duże i wynoszą kilkaset złotych. W przypadku niektórych kierowców mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy. Skąd bierze się tak duża rozbieżność cen i co zrobić, by nie przepłacić za polisę?

1500 zł różnicy dla doświadczonego kierowcy

Doświadczony kierowca, posiadający długą historię bezszkodowej jazdy, teoretycznie powinien z łatwością znaleźć tanie OC. Okazuje się jednak, że bez porównania ofert różnych ubezpieczycieli, mógłby zapłacić za ubezpieczenie aż 1500 zł za dużo. Tak zróżnicowane cenowo oferty otrzymał 64-letni mieszkaniec Warszawy, który posiada pełne zniżki i jeździ Renault R5 z 1987 r.

Cena ubezpieczenia OC to składowa wielu czynników związanych z właścicielem samochodu i samym pojazdem. Najważniejsze z nich to: wiek, miejsce zamieszkania, wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę, a także rok produkcji pojazdu i pojemność jego silnika. Wszystkie towarzystwa indywidualnie analizują każdy z tych elementów podczas kalkulacji składki i samodzielnie oceniają, które z nich są najistotniejsze. Przykładowo: dla jednego towarzystwa stary (ponad 20-letni samochód) może być zaletą. W innym towarzystwie może natomiast podnieść cenę polisy. Na ostateczną wysokość składki mogą mieć także wpływ czynniki z pozoru mało istotne, takie jak stan cywilny, czy wykonywany przez kierowcę zawód.

d3pi83c

Ponad 2 tys. zł. różnicy w przypadku młodego kierowcy

Młodzi kierowcy od lat otrzymują najdroższe propozycje ubezpieczenia OC. Statystycznie to właśnie osoby z tej grupy wiekowej powodują najwięcej wypadków i kolizji. Dane Policji wskazują, że w 2017 r. w grupie kierowców od 18. do 24. roku życia odnotowany został najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji. Najmłodsi kierowcy spowodowali 5 550 wypadków. W ich wyniku śmierć poniosło 468 osób, a 7 272 zostało rannych. Wysokie ryzyko ubezpieczeniowe związane z młodymi kierowcami nie oznacza jednak, że wszystkie towarzystwa będą proponować im bardzo wysokie ceny obowiązkowej polisy. Niektórzy ubezpieczyciele ze względu na dodatkowe czynniki (np. doświadczony współwłaściciel), mogą obniżyć wysokość składki. Różnice cen w przypadku tej grupy kierowców są jednak największe.

Warto zaznaczyć, że każde towarzystwo samodzielnie ocenia ryzyko ubezpieczeniowe związane z danym kierowcą i jego pojazdem. Inny młody kierowca może więc znaleźć tanie OC w całkiem innej firmie.

Co wpływa na cenę OC?

Na ostateczną cenę ubezpieczenia OC wpływa wiele czynników. Jednym z najważniejszych (poza wiekiem i doświadczeniem kierowcy) jest miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. Towarzystwa analizują aktualne statystyki wypadków i kolizji, dzięki czemu mają szeroką wiedzę nie tylko na temat samych ich sprawców, ale także miejsc, gdzie dochodzi do nich najczęściej. Podczas oceny ryzyka istotne jest więc również natężenie ruchu, gęstość zaludnienia, czy nawet rodzaj i jakość dróg w danym regionie.

Bardzo ważna z punktu widzenia ubezpieczycieli jest także pojemność silnika ubezpieczonego pojazdu. Duża pojemność daje zwykle możliwość rozwijania większych prędkości, a co za tym idzie, wzrasta ryzyko wypadku lub kolizji. Również sam rozmiar szkody może być zdecydowanie większy niż w przypadku aut, dających mniejsze możliwości na drodze. Wraz z pojemnością rośnie więc cena ubezpieczenia OC. Z danych rankomat.pl wynika, że w III kwartale 2018 r. ze względu na pojemność silnika kierowcy płacili:

  • do 1,0 – 572 zł,
  • 1,1 do 1,5 – 654 zł,
  • 1,6 do 1,9 – 727 zł,
  • 2,0 do 2,5 – 883 zł,
  • 2,6 do 3,0 – 985 zł,
  • powyżej 3,0 – 1027 zł.
d3pi83c

Co można z tym zrobić?

Warto również mieć na uwadze, że w każdym towarzystwie na korzyść kierowcy mogą działać całkiem inne czynniki. Tak więc tylko sprawdzenie ofert różnych ubezpieczycieli, daje możliwość znalezienia najkorzystniejszej ceny polisy OC. Jednak wykonanie takiej kalkulacji niezależnie w kilkunastu firmach byłoby bardzo czasochłonne. Dlatego podczas wyboru warto skorzystać z porównywarek ubezpieczeń, takich jak rankomat.pl, który w imieniu użytkownika wysyła zapytanie do wielu towarzystw i w ciągu zaledwie kilkunastu sekund przedstawia porównanie ofert. Jeśli nasza obecna firma jest najtańsza, możemy sobie pogratulować. Ale wg rankomat.pl nawet 70% użytkowników jest w stanie znaleźć tańszą polisę. Gra jest więc często warta świeczki, szczególnie gdy różnice są tak znaczące.

d3pi83c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pi83c