Trwa ładowanie...
d13mpga

Rozpoczęła się przebudowa starego terminalu na warszawskim lotnisku

Konsorcjum firm Hochtief Polska i Hochtief Solutions AG rozpoczęło przebudowę starej części terminalu Lotniska Chopina - poinformował PAP rzecznik portu Przemysław Przybylski. Terminal ma być gotowy do końca 2014 r. Koszt inwestycji to ok. 395 mln zł brutto.

Share
d13mpga

- Wykonawca, czyli konsorcjum firm Hochtief przejęło plac budowy terminalu. Zgodnie z umową prace mają być zakończone z końcem 2014 r. - powiedział we wtorek Przybylski.

Przypomniał, że z końcem lipca wstrzymane zostały odprawy pasażerów w hali odlotów w starej części terminala stołecznego lotniska. A od początku sierpnia, stanowiska odprawy biletowo-bagażowej wszystkich linii lotniczych zostały przeniesione do nowej części terminala. Ze starej części zniknęły także biura linii lotniczych i touroperatorów oraz poczta, przechowalnia bagażu i biuro rzeczy znalezionych.

- Lotnisko Chopina stale się rozwija i obsługuje coraz większy ruch. Dlatego musimy też stale dostosowywać naszą infrastrukturę do rosnących potrzeb pasażerów i linii lotniczych. Przebudowany terminal będzie przestronniejszy i wygodniejszy. Jestem pewien, że końcowy efekt na pewno wynagrodzi podróżnym tymczasowe niedogodności, które wiążą się z zamknięciem starej części terminala i przeniesieniem wszystkich odpraw do nowej części - powiedział rzecznik.

Zgodnie z planami, stary terminal zostanie zintegrowany z nowym terminalem zarówno pod względem architektonicznym, jak i funkcjonalnym. W przebudowanej części będzie więcej stanowisk odprawy i kontroli bezpieczeństwa. Zostaną tam również zainstalowane nowe urządzenia do sortowania bagażu. W trakcie modernizacji wybudowane zostanie także przejście podziemne łączące bezpośrednio halę przylotów z lotniskową stacją kolejową.

d13mpga

Władze lotniska na Okęciu podkreślają, że to ostatni moment na przebudowę tego obiektu, ale nie da się tego zrobić bez wyłączenia go z eksploatacji na dłuższy czas.

Stary terminal został oddany do użytku w 1992 r. W nowym hala przylotów została uruchomiona dla pasażerów w 2006 r., a hala odlotów - w 2008 r.

Lotnisko Chopina w Warszawie jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, General Aviation (prywatne samoloty) oraz cargo. W 2011 r. z usług lotniska skorzystało ponad 9,3 mln pasażerów, co stanowi prawie 43 proc. całkowitego ruchu pasażerskiego w Polsce. Łącznie w okresie styczeń-sierpień br. na lotnisku obsłużonych zostało ponad 6,7 mln pasażerów.

d13mpga

Podziel się opinią

Share
d13mpga
d13mpga