Trwa ładowanie...
d1hntnf
d1hntnf

Rozpoczyna działalność Centrum Kongresowe ICE Kraków

W piątek zacznie funkcjonować Centrum Kongresowe ICE Kraków. Działalność obiektu, udostępniającego 36 tys. m kw. przestrzeni konferencyjnej, zainauguruje czwartkowy koncert ze specjalnie na tę okazję skomponowanym utworem "2014. Tu i teraz" Zbigniewa Preisnera.
Share
d1hntnf

Koncert odbędzie się w sali audytoryjnej, największej z sal ICE Kraków, która dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych ma być jedną z najlepszych sal koncertowych w kraju.

Nowy gmach zlokalizowany jest przy rondzie Grunwaldzkim z widokiem na Zamek Królewski na Wawelu i Kazimierz. Według władz miasta jest to pierwszy zbudowany z takim rozmachem obiekt w Polsce, który umożliwi organizowanie dużych kongresów, koncertów, spektakli i wystaw.

"To z pewnością jedna z najważniejszych inwestycji miejskich ostatnich lat. Kraków zyskuje kolejne, potężne narzędzie promocji, mocny argument w staraniach o organizacje światowej rangi wydarzeń i spotkań z udziałem najznakomitszych gości. Naprzeciwko Wawelu, w tej najbardziej prestiżowej z polskich lokalizacji, otwieramy obiekt na miarę światowych osiągnięć współczesnej architektury - zaskakujący rozmachem i nowoczesnością, a zarazem precyzyjnie wpasowany w pejzaż historycznego miasta" - powiedział w czwartek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas prezentacji ICE Kraków.

d1hntnf

Koncepcję Centrum wybrano w listopadzie 2007 r. w międzynarodowym konkursie architektonicznym zorganizowanym przez miasto. Zwycięska propozycja została opracowana przez krakowską pracownię Ingarden & Ewy, w konsultacji z japońską firmą Arata Isozaki & Associates.

Układ funkcjonalny i kompozycyjny Centrum Kongresowego wykorzystuje naturalne walory widokowe miejsca. Bryła budynku dzięki charakterystycznemu, falującemu dachowi chylącemu się ku Wiśle, niejednokrotnie porównywana była do roztapiającej się bryły lodu. Wykończenie elewacji stanowi mozaika z płyt ceramicznych w kolorach białym i czerwonym, jak polska flaga, oraz w różnych odcieniach szarości. Całość zamknięta jest szklaną elewacją oraz blachą tytanowo-cynkową. Efekt, który uzyskali projektanci, pozwolił płynnie wpisać się Centrum w panoramę bulwarów wiślanych oraz całego Krakowa.

ICE Kraków to ponad 36 tys. m kw. przestrzeni konferencyjnej - największa sala audytoryjna może pomieścić około 2 tys. osób. Do dyspozycji gości są także: sala teatralna (600 miejsc), sala kameralna (400 miejsc lub 2x200 miejsc) oraz zespół sal konferencyjnych o powierzchni 500 m kw., które mogą być dzielone na mniejsze powierzchnie. Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu sal w ICE Kraków mogą odbywać się nawet trzy wydarzenia jednocześnie.

Dodatkowo ICE Kraków dysponuje 32 wielofunkcyjnymi pokojami spotkań oraz trzypoziomowym foyer z widokiem na Zamek Królewski na Wawelu oraz panoramę Krakowa, które może pełnić funkcje ekspozycyjne. W obiekcie znajduje się także dwupoziomowy parking podziemny na 347 miejsc.

d1hntnf

Jak powiedziała dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin, ICE Kraków przyciąga przede wszystkim przedstawicieli branży MICE (ang. Meetings, Incentives, Conferences and Exhibitions). Do końca 2014 roku w ICE Kraków zarezerwowano już wszystkie terminy, na 2015 r. zarezerwowano już 175 dni i zamawiane są kolejne terminy aż do 2020 roku.

"Ale to miejsce to nie tylko kongresy. W Krakowie powstała jedna z najlepszych sal koncertowych w Polsce na 2 tys. miejsc, która może stanowić zaplecze kulturalne miasta" - podkreśliła Helbin. Jak poinformowała, wyłoniony w konkursie logotyp Centrum może przypominać topniejącą kostkę lodu, a samo ICE można bardzo łatwo odczytać jako International Conferencing & Entertainment.

Inwestorem ICE Kraków jest Gmina Miejska Kraków, operatorem - Krakowskie Biuro Festiwalowe. Projekt realizowano w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Jego całkowity koszt to 357, 5 mln zł (kwota dofinansowania to blisko 83 mln zł). Prace rozpoczęto w czerwcu 2007 r., a zakończono (zgodnie z zakładanym terminem) w październiku 2014 r.

d1hntnf

Podziel się opinią

Share
d1hntnf
d1hntnf