Trwa ładowanie...

Rozpoczynają się negocjacje w sprawie budżetu UE

Dziś w Brukseli oficjalny początek negocjacji w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-2020. Wydatki zostały wprawdzie uzgodnione na lutowym szczycie, ale muszą je jeszcze zatwierdzić europosłowie.

Rozpoczynają się negocjacje w sprawie budżetu UEŹródło: Jupiterimages
d4kctlt
d4kctlt

Przez długi czas rozmowy przedstawicieli krajów członkowskich i Parlamentu Europejskiego były w impasie. Udało się go przełamać dopiero w ubiegłym tygodniu. Największą przeszkodą w rozpoczęciu negocjacji był tegoroczny budżet - Europarlament najpierw domagał się załatania dziury, a Komisja Europejska wyliczyła, że potrzeba ponad 11 miliardów euro. Kraje członkowskie takiej kwoty nie chciały wyłożyć i dopiero decyzja o rozłożeniu jej na raty pomogła odblokować negocjacje.

Zadowolony jest komisarz do spraw budżetu Janusz Lewandowski, który liczy na ostateczne porozumienie przed wakacjami.
- Zgoda polityczna pod patronatem prezydencji irlandzkiej, która kończy się w czerwcu jest możliwa - powiedział komisarz.

Pozostałe warunki Parlamentu Europejskiego to między innymi większa elastyczność, czyli możliwość przesuwania niewykorzystanych pieniędzy między poszczególnymi latami i działami w budżecie.
- Tak, aby nie wracały do państw członkowskich, ale mogły być używane na projekty europejskie - wyjaśniła europosłanka Sidonia Jędrzejewska z komisji budżetowej.

Europosłowie nie kwestionują już wysokości wydatków ustalonych w lutym. Z unijnego budżetu po 2013 roku Polska otrzyma ponad 100 miliardów euro.

d4kctlt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kctlt