Rozwiązanie dla Cypru bliżej, niż dalej?
Rosja nie zamierza pomóc Cyprowi ponad to, co zostało wcześniej ustalone (pożyczka na 2,5 mld EUR) i czeka na ustalenia ekspertów Troiki z cypryjskim rządem – taka informacja, jaka pojawiła się dzisiaj rano nie zachwiała notowaniami wspólnej waluty. Inwestorzy czekają na nowy plan cypryjskiego rządu, który może zostać zaprezentowany jeszcze dzisiaj.
22.03.2013 11:40
Cypr ma coraz większą świadomość, iż został podstawiony pod ścianą, co zwiększa szanse osiągnięcia kompromisowego rozwiązania z Eurogrupą. Ta z kolei wysyła sygnały, iż jest skłonna pomóc w restrukturyzacji sektora bankowego, ale stawia też swoje warunki (podatek od depozytów). Pytanie, co przyniesie najbliższy weekend. We wtorek planowane jest otwarcie cypryjskich banków, co sprawia, iż pewne rozwiązania muszą do tego czasu zostać uzgodnione.
Sytuacja na Cyprze staje się główną osią zainteresowania rynków. Co ciekawe dzisiaj nastroje są inne, niż w ostatnich dniach, co dobrze widać po reakcji rynków na słabe dane z Niemiec (indeks IFO), które napłynęły dzisiaj o godz. 10:00. Wartość indeksu nieoczekiwanie spadła w marcu do 106,7 pkt. Co ciekawe 85 proc. odpowiedzi niemieckiego biznesu napłynęło przed cypryjskim zamieszaniem, więc pytanie, jaki wynik zobaczymy w kwietniu, jeżeli do tego czasu kwestia cypryjska nie zostanie domknięta, albo pojawią się nowe zagrożenia (np. Słowenia).
Od kilku dni rynek spekuluje, czy rząd w Ljubljanie nie zostanie zmuszony poprosić Eurogrupę o finansowe wsparcie – tamtejsze banki mają złe kredyty na 7 mld EUR, co odpowiada 20 proc. PKB kraju. Nastroje stonował dzisiaj Marko Kranjec, słoweński członek Europejskiego Banku Centralnego twierdząc, że jest pewny, iż Słowenia nie powtórzy casusu Cypru.
Rynek wyraźnie liczy jednak na to, że rząd na Cyprze, po odmowie udzielenia dodatkowego wsparcia przez Rosję, zostanie zmuszony do zaakceptowania kompromisu z Eurogrupą. Ewentualne bankructwo byłoby znacznie bardziej kosztowne, od polityczno-społecznych skutków opodatkowania depozytów. Zwłaszcza, jeżeli wprowadzona by została kwota wolna od podatku. Strona niemiecka przestrzegła jednak Cypr przed sięganiem po środki zgromadzone w funduszach emerytalnych. Tym samym wydaje się, że pozostaje tylko droga fiskalna połączona z głęboką restrukturyzacją systemu bankowego przy wsparciu ECB. Pytanie tylko, jak odbudować nadszarpnięte zaufanie…
Dzisiaj spodziewany jest plan „B”, który ma zaprezentować cypryjski rząd i później zostanie poddany pod obrady tamtejszego parlamentu. Jeżeli wynik głosowania będzie pozytywny, to otworzy to drogę do negocjacji z Eurogrupą. Niemiecki minister finansów Wolfgang Schauble dał dzisiaj do zrozumienia, iż piłka jest po stronie Cypru przyznając, że trudno mu określić, czy Eurogrupa zajmie się w weekend cypryjską sprawą.
Na dziennym wykresie EUR/USD widać budowę mocnej platformy ze wsparciem na 1,2880-1,2900, co może otworzyć pole do wyraźniejszego odreagowania w górę, jeżeli z Cypru rzeczywiście napłyną lepsze informacje. Mocnym sygnałem będzie już zamknięcie piątkowego handlu powyżej strefy 1,2940-50, która bazuje na korpusach świec z ostatnich dni. Kolejną próbą będzie rejon 1,2975 wyznaczany przez poziomy opór i średnią z 200 okresów. Dalej to bariera 1,30 i pełne zamknięcie ostatniej luki na 1,3072.
W kalendarzu na dzisiaj mamy już istotnych publikacji. Czekamy, zatem na wspomniane wieści w cypryjskiej sprawie.
[ Zobacz cały komentarz wraz z wykresami
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/30851/20130319_raport_dzienny_fx.pdf )
Marek Rogalski
główny analityk walutowy Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |