Trwa ładowanie...
d1e4fsu

Rozwód za 2000 zł? Rząd wycofuje się z kontrowersyjnego pomysłu

Rozwód miał kosztować 2000 zł a zwykłe doręczenie wyroku - 100 zł. Zmiany opłat w postępowaniach cywilnych miały dotknąć wielu, w tym najuboższych, Polaków. Ale - przynajmniej na razie - nie dotkną. Rząd wycofuje się z pomysłu.
Share
Kierowane przez Zbigniewa Ziobrę Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że będą obowiązywać zwolnienia od opłat sądowych dla ludzi niezamożnych
Kierowane przez Zbigniewa Ziobrę Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że będą obowiązywać zwolnienia od opłat sądowych dla ludzi niezamożnychŹródło: Agencja Gazeta
d1e4fsu

W czwartek informowaliśmy o kontrowersyjnych pomysłach rządu, który planował zmiany w opłatach sądowych. Podwyżki miały dotyczyć także drobnych spraw. Np. opłata za rozwód miała wzrosnąć o 1,4 tys. zł - z 600 zł do 2 tys. zł, wezwanie świadka wyceniono na 100 zł.

Zmiany miały objąć też opłaty za dochodzenie roszczeń, np. w przypadku sporu o wartości 8-10 tys. zł opłata miała wynieść 600 zł.

W piątek Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że wycofuje się z pomysłu.

d1e4fsu

- Zmiany dotyczące opłat, zawarte w projekcie reformy Kodeksu postępowania cywilnego, miały charakter propozycji i jak cała reforma zostały poddane szerokim konsultacjom społecznym. Z uwagi na negatywne opinie w kwestii opłat Ministerstwo Sprawiedliwości nie będzie podtrzymywać tych propozycji - tłumaczy resort Zbigniewa Ziobry.

Wzrost opłat sądowych. Ministerstwo rezygnuje z kontrowersyjnego pomysłu

Z komunikatu MS dowiadujemy się też, że intencją zmian było urealnienie opłat sądowych, które nie były podwyższane przez 12 lat i uwzględnienie w nich wzrostu cen czy przeciętnych wynagrodzeń.

d1e4fsu

- Plany zwiększenia opłat za wnioski rozwodowe wynikały m.in. z tegorocznego raportu Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, zgodnie z którym przeciętny, realny koszt postępowań sądowych w sprawach rozwodowych wynosi 2322,57 zł. Projektodawcy chcieli ograniczyć koszty ponoszone przez podatników, którzy są obciążani wynoszącą ponad 1700 zł różnicą między stałą sądową opłatą za wniosek o rozwód (dziś 600 zł) a rzeczywistym kosztem tego rozwodu. Ocenili bowiem, że podatnik nie powinien ponosić kosztów cudzych rozwodów - informuje resort sprawiedliwości.

Według ministerstwa opłaty sądowe muszą być akceptowalne społecznie i nie mogą utrudniać dostępu obywateli do sądów.
- Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości nie będzie podtrzymywać propozycji podwyższenia opłat, a ostateczny kształt reformy zostanie uzgodniony w ramach trwających konsultacji społecznych, prac rządu, a następnie parlamentu - czytamy w komunikacie.

Ministerstwo zapewniło też, że bez względu na ostateczny kształt reformy będą obowiązywać zwolnienia od opłat sądowych dla ludzi niezamożnych, a osoba, która wygra proces, otrzyma pełny zwrot kosztów.

- Darmowe będą postępowania o wynagrodzenia za pracę i o świadczenia z ubezpieczenia społecznego. Istotną zmianą ma być zniesienie opłaty za wydanie tytułu wykonawczego potrzebnego do egzekucji zasądzonego świadczenia - zapewnia MS.

d1e4fsu

Podziel się opinią

Share
d1e4fsu
d1e4fsu