RPP dyskutowała o rynku pracy, PKB i kursie - minutes (aktl)

(dochodzą kolejne cytaty z minutes)


24.7.Warszawa (PAP) - Na czerwcowym posiedzeniu RPP dyskutowano o
wpływie sytuacji na rynku pracy, perspektywach...

24.07.2008 | aktual.: 25.07.2008 14:40

(dochodzą kolejne cytaty z minutes)

24.7.Warszawa (PAP) - Na czerwcowym posiedzeniu RPP dyskutowano o wpływie sytuacji na rynku pracy, perspektywach wzrostu gospodarczego oraz wpływie kursu walutowego na przyszłą inflację w Polsce na tle czerwcowej projekcji inflacji - podano w minutes po czerwcowym posiedzeniu RPP.

"Dyskusja na posiedzeniu koncentrowała się na: sytuacji na rynku pracy, perspektywach wzrostu gospodarczego oraz kształtowaniu się kursu walutowego. Rada dyskutowała o wpływie tych czynników na przyszłą inflację w Polsce na tle czerwcowej projekcji inflacji" - napisano w komunikacie.

INFLACJA

"Część członków Rady wskazywała, że w świetle czerwcowej projekcji inflacji z modelu NECMOD od I kw. 2009 r. prognozowana inflacja będzie się stopniowo obniżać i - zgodnie z centralną ścieżką projekcji - będzie się zbliżać do celu inflacyjnego szybciej niż oczekiwano w lutowej projekcji. Członkowie ci podkreślali, że podwyższona inflacja wynikająca ze wzrostu cen żywności i paliw na rynkach światowych obserwowana jest w wielu innych krajach, w tym również w strefie euro. Oceniali oni, że - podobnie jak w wielu innych krajach - okres utrzymywania się podwyższonej inflacji może być dłuższy, niż dotychczas oczekiwano" - napisano.

WZROST GOSPODARCZY

Zdaniem części członków Rady majowe dane o inflacji mogą sygnalizować obniżenie aktywności w gospodarce polskiej w najbliższym okresie.

"Członkowie ci wskazywali, że do spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego w Polsce przyczyniać się będzie obniżenie aktywności w gospodarce światowej, w szczególności w strefie euro, a także obserwowana w ostatnim okresie aprecjacja kursu złotego. Zwracali oni uwagę, że w świetle czerwcowej projekcji z modelu NECMOD w II poł. 2008 r. prognozowane tempo wzrostu PKB będzie niższe od tempa wzrostu potencjalnego PKB, co będzie oddziaływać w kierunku zmniejszania presji inflacyjnej" - napisano w minutes.

Inni jednak sądzą, że spowolnienie aktywności gospodarczej w Polsce nie będzie prawdopodobnie znaczące. Argumentowali oni, że w nadchodzącym okresie dynamika konsumpcji nie zmniejszy się istotnie m.in. ze względu na utrzymujące się wysokie tempo wzrostu wynagrodzeń oraz kredytów dla gospodarstw domowych, a także zwiększanie się udziału kredytów konsumpcyjnych w kredytach dla gospodarstw domowych ogółem.

WSPÓŁPRACA RZĄD-RPP

Członkowie Rady zwracali uwagę na brak reform strukturalnych, w tym reformy finansów publicznych, mających istotne znaczenie dla kształtowania się długofalowych perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji.

"W ocenie członków Rady zaniechanie reformy finansów publicznych może prowadzić do nieoptymalnej policy mix. Podkreślano również, że brak jasno określonej ścieżki dostosowań stawek podatków pośrednich do wymogów Unii Europejskiej oraz szczegółowego programu liberalizacji rynku energii utrudnia ocenę przyszłego kształtowania się dynamiki cen, w szczególności cen regulowanych" - napisano w minutes.

STOPY PROCENTOWE

Rada dyskutowała również na temat przyszłego kształtowania się stóp procentowych NBP.

"Zdaniem części członków Rady, obniżenie inflacji do celu w średnim okresie może wymagać dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej w najbliższych miesiącach" - napisano.

"Inni członkowie Rady argumentowali, że dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej może skutkować nadmiernym umocnieniem kursu złotego. Zwracali oni uwagę, że podwyższona bieżąca inflacja wynika w znacznej mierze z czynników niezależnych od krajowej polityki pieniężnej i wskazywali, że spodziewane obniżenie tempa wzrostu gospodarczego powinno oddziaływać w kierunku zmniejszenia presji inflacyjnej" - napisano w minutes. (PAP)

map/ dan/

Źródło artykułu:PAP
finansestopyrpp
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)