RPP nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby
...
04.07.2012 | aktual.: 04.07.2012 17:08
RPP nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby perspektywy powrotu inflacji do celu uległy pogorszeniu (opinia, aktl.)
kolejna opinia #
04.07. Warszawa (PAP) - Inflacja, po przejściowym wzroście w III kw. br., powinna się stopniowo obniżać i w 2013 r. będzie zbliżona do celu inflacyjnego NBP, co uzasadnia pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie - wynika z komunikatu po lipcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Rada zastrzega, że gdyby perspektywy powrotu inflacji do celu uległy pogorszeniu, możliwe jest dalsze dostosowanie polityki pieniężnej.
Poniżej opinie:
BANK POCZTOWY (mail)
"Ton dzisiejszego komunikatu po posiedzeniu RPP jest jeszcze łagodniejszy niż komunikatu opublikowanego w czerwcu. Rada zwraca uwagę na spadek cen ropy na świecie w ostatnim czasie, umocnienie złotego, spadek oczekiwań inflacyjnych i wreszcie coraz wyraźniejsze sygnały hamowania polskiej gospodarki. Są to zapewne główne powody ponownego złagodzenia tonu. Jednocześnie RPP zostawiła sobie "furtkę" w postaci ewentualnego dalszego zacieśniania polityki monetarnej, gdyby perspektywy powrotu inflacji do celu się pogorszyły. W mojej ocenie w tym roku RPP do kolejnych podwyżek stóp procentowych zmuszona nie będzie, ponieważ po przejściowym wzroście inflacji w trzecim kwartale zacznie się ona obniżać. Jednocześnie nie spodziewam się aż tak dramatycznego obniżania się tempa wzrostu gospodarczego w drugiej połowie br., które skłoniłoby Radę do obniżek stóp. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest więc przyjęcie przez RPP postawy "wait and see" i trzymanie stóp na obecnym poziomie do końca roku. Jeśli chodzi o rok
2013 dużo zależeć będzie od tego, jak rozwinie się sytuacja w strefie euro. Jeśli gospodarka eurolandu zaczęłaby odbijać, a w ślad za tym rosłyby znowu ceny ropy i surowców na świecie, może okazać się że inflacja w Polsce zacznie ponownie przyspieszać i tym samym zaczną pogarszać się perspektywy jej powrotu do celu NBP".
BANK MILLENNIUM (mail)
"Treść komunikatu w niewielkim stopniu odbiega od komunikatu z poprzedniego miesiąca, jednak wyniki projekcji NBP czynią go, w naszej ocenie, nieco bardziej gołębim. Tak jak oczekiwaliśmy ścieżka inflacji w średnim okresie została zrewidowana w dół, natomiast wzrost gospodarczy został obniżony w stosunku do poprzedniej projekcji. W naszej ocenie stanowi to wsparcie dla przeciwników kolejnych podwyżek stóp procentowych. Już w przyszłym roku bowiem inflacja powinna znaleźć się w okolicach celu, na co wskazuje też projekcja NBP. Biorąc pod uwagę perspektywy inflacji i gospodarki podtrzymujemy nasz scenariusz zakładający stabilizację parametrów polityki pieniężnej do końca tego roku. Początek przyszłego roku może natomiast przynieść w naszej ocenie obniżki stóp procentowych. Członek RPP A. Kaźmierczak, który w ostatnich miesiącach opowiadał się za zaostrzeniem polityki pieniężnej powiedział, że jeżeli tendencja spadkowa inflacji będzie trwała, to obniżki stóp procentowych. Jest to kolejny sygnał z Rady o
możliwych obniżkach stóp. Taki głos z jastrzębiego skrzydła Rady potwierdza w naszej ocenie, złagodzenie stanowiska Rady. Oceny tej nie powinny zmienić odczyty inflacji za czerwiec i lipiec, które wskażą na wzrost wskaźnika CPI, gdyż taki scenariusz jest już uwzględniony przez Radę.
Decyzja nie miała wpływu na rynki finansowe".
PEKAO SA (mail)
"W naszej ocenie Rada Polityki Pieniężnej w lipcowym komunikacie istotnie złagodziła swoją retorykę, co jest spójne z najnowszą, nieco niższą od poprzedniej, projekcją inflacyjną, choć nieco zaskakuje zważywszy na przegłosowaną znaczną większością głosów podwyżkę stóp zaledwie dwa miesiące wcześniej. Kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się na początku września. Oceniamy, że zarówno we wrześniu jak i na kolejnych posiedzeniach do końca roku władze monetarne nie zmienią parametrów swojej polityki. Warto jednak zauważyć, że pomimo zdecydowanie bardziej "gołębiego" komunikatu Rada pozostawiła w nim zdanie, że nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby perspektywy powrotu inflacji do celu uległy pogorszeniu". (PAP)
map/ asa/