Trwa ładowanie...
d9xjmk5

RPP o założeniach polityki pieniężnej na 2010 r.

Podstawowym celem polityki pieniężnej w 2010 r. pozostaje dążenie do utrzymania inflacji w średnim okresie na poziomie 2,5 proc., jednocześnie polityka pieniężna będzie nadal sprzyjać utrzymaniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego - wynika z opublikowanych w czwartek "Założeń polityki pieniężnej na rok 2010".

d9xjmk5
d9xjmk5

"W 2010 r. podstawowym celem polityki pieniężnej będzie dążenie do utrzymania inflacji w średnim okresie na poziomie 2,5 proc. Jednocześnie polityka pieniężna będzie nadal prowadzona w taki sposób, aby sprzyjać utrzymaniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego" - napisała RPP w dokumencie.

"Podobnie jak w poprzednich latach, parametry polityki pieniężnej, w tym poziom stóp procentowych NBP, będą dostosowywane do zmieniającej się sytuacji w gospodarce i wynikającej stąd oceny prawdopodobieństwa kształtowania się inflacji w średnim okresie powyżej lub poniżej celu inflacyjnego 2,5 proc." - podała RPP.

"W swoich decyzjach Rada będzie uwzględniała również sytuację sektora finansowego, którego stabilność jest warunkiem koniecznym utrzymania stabilności cen w dłuższym okresie" - napisała RPP.

Jak wynika z dokumentu, do najważniejszych krajowych uwarunkowań polityki pieniężnej będą w 2010 r. należały: stan krajowej koniunktury, sytuacja sektora finansów publicznych, sytuacja na rynku pracy oraz funkcjonowanie systemu finansowego, w tym w szczególności systemu bankowego.

d9xjmk5

"Czynniki te mogą mieć znaczący wpływ na przebieg procesów inflacyjnych zarówno w 2010 r., jak i w kolejnych latach" - napisała RPP.

W Założeniach polityki pieniężnej na rok 2010 RPP podała, że ważnym elementem w procesie realizacji celu inflacyjnego jest komunikacja banku centralnego z otoczeniem.

"W jej ramach Rada przedstawia swoją ocenę aktualnego stanu gospodarki oraz przyszłego przebiegu procesów gospodarczych" - napisała RPP.

"Najważniejszymi instrumentami w sferze komunikacji w 2010 r. będą nadal +Informacje po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej+ oraz konferencje prasowe po posiedzeniach RPP, a także +Opisy dyskusji na posiedzeniu decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej+ i +Raporty o inflacji+" - podała RPP.

d9xjmk5

W dokumencie Rada wskazała, że w przypadku podjęcia wiążącej decyzji dotyczącej daty planowanego przystąpienia Polski do strefy euro, Rada przedstawi dokument opisujący strategię polityki pieniężnej podporządkowaną konieczności trwałego spełnienia kryteriów konwergencji w okresie poprzedzającym przyjęcie euro.

"Dokument ten będzie stanowił aktualizację Strategii polityki pieniężnej po 2003 roku" - napisała Rada.

d9xjmk5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9xjmk5