Trwa ładowanie...
d13cjch

RPP obniży stopy kolejny raz, jeśli dane potwierdzą trwałość

...
Share
d13cjch

RPP obniży stopy kolejny raz, jeśli dane potwierdzą trwałość osłabienia koniunktury, a ryzyko nasilenia presji infl. będzie ograniczone (opinia)

07.11. Warszawa (PAP) - RPP obniży stopy kolejny raz, jeśli napływające dane potwierdzą trwałość osłabienia koniunktury, a ryzyko nasilenia presji inflacyjnej będzie ograniczone - napisał NBP w komunikacie po posiedzeniu Rady.

W środę RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pb.

d13cjch

Poniżej opinie:

IGNACY MORAWSKI, PBP BANK (mail)

"Biorąc pod uwagę skalę spowolnienia dynamiki PKB, obecny poziom nominalnych i realnych stóp procentowych wciąż jest zdecydowanie zbyt wysoki i będzie oddziaływał w kierunku głębszego spowolnienia gospodarki i głębszego spadku inflacji. Dlatego prognozuję, że w kolejnych miesiącach RPP będzie kontynuowała proces obniżek stóp procentowych, co zresztą zostało wyraźnie zasygnalizowane w komunikacie. Kolejnej obniżki o 0,25 pkt proc. oczekuję w grudniu, a do marca 2013 r. główna stopa NBP może zostać sprowadzona do 3,75 proc. Rośnie również prawdopodobieństwo, że do czerwca sięgnie ona 3,25-3,5 proc."

BANK MILLENNIUM (mail)

d13cjch

"RPP zawarła sformułowanie, iż jeśli napływające informacje będą potwierdzały trwałość osłabienia koniunktury gospodarczej, a ryzyko nasilenia się presji inflacyjnej pozostanie ograniczone, Rada dokona dalszego złagodzenia polityki pieniężnej. W naszej ocenie, obniżka stóp procentowych w listopadzie jest początkiem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Na taki scenariusz wskazał też prezes M. Belka podczas konferencji po posiedzeniu Rady. Naszym zdaniem kolejne cięcie o 25 bps możliwe jest już w grudniu, a w całym cyklu stopy procentowe spadną o nie więcej niż 100 bps. Z wypowiedzi członków po posiedzeniu wynika, że Rada będzie łagodziła politykę pieniężną drobnymi krokami, tj, cięciami po 25 bps niż bardziej zdecydowanymi krokami".

ADAM ANTONIAK, PEKAO SA (mail)

"Zgodnie z oczekiwaniami rynku Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy procentowe o 25 pb (stopa referencyjna w dół do poziomu 4,50 proc.). Tak jak się spodziewaliśmy Rada zasygnalizowała, że będziemy mieli do czynienia z cyklem łagodzenia polityki pieniężnej. Najnowsza projekcja NBP wskazuje, że wyhamowywaniu tempa wzrostu PKB będzie w najbliższych kwartałach towarzyszył spadek inflacji. Wg ekspertów Instytutu Ekonomicznego NBP w najbliższych kwartałach inflacja powróci do celu, natomiast w średnim okresie może obniży się poniżej celu.

Spodziewamy się, że najbliższe miesiące przyniosą kolejne kroki w zakresie łagodzenia polityki pieniężnej. Oczekujemy, że następnym ruchem RPP będzie obniżka stóp o kolejne 25 pb już na kolejnym posiedzeniu w grudniu". (PAP)

map/ jtt/

d13cjch

Podziel się opinią

Share
d13cjch
d13cjch