RPP obniży stopy kolejny raz, jeśli napływające dane potwierdzą
...
05.12.2012 | aktual.: 05.12.2012 16:23
RPP obniży stopy kolejny raz, jeśli napływające dane potwierdzą spowolnienie gosp., a ryzyko nasilenia presji infl. będzie ograniczone
05.12. Warszawa (PAP) - RPP obniży stopy kolejny raz, jeśli napływające dane potwierdzą trwałość osłabienia koniunktury, a ryzyko nasilenia presji inflacyjnej będzie ograniczone - napisał NBP w komunikacie po posiedzeniu Rady.
W środę RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pb.
"Jeśli napływające informacje będą potwierdzały trwałość osłabienia koniunktury gospodarczej, a ryzyko nasilenia się presji inflacyjnej pozostanie ograniczone, Rada dokona dalszego złagodzenia polityki pieniężnej" - napisano w komunikacie.
W ocenie RPP dynamika RPP w najbliższych latach pozostanie umiarkowana, co rodzi ryzyko, że CPI w średnim okresie ukształtuje się poniżej celu.
"W ocenie Rady, napływające dane potwierdzają wyraźne osłabienie koniunktury w Polsce, które prowadzi do ograniczenia presji płacowej i inflacyjnej. Równocześnie Rada ocenia, że dynamika PKB w najbliższych latach pozostanie umiarkowana, co stwarza ryzyko obniżenia się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w średnim okresie" - napisano w komunikacie.
"Biorąc to pod uwagę, Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP. Obniżenie stóp procentowych oddziałuje w kierunku zwiększenia aktywności gospodarczej i ogranicza ryzyko spadku inflacji poniżej celu w średnim okresie" - dodano.
W ocenie RPP dane o PKB w III kw. potwierdziły wyraźnie spowolnienie gospodarki, a napływające dane miesięczne wskazują na wciąż niską dynamikę aktywności gospodarczej na początku IV kwartału.
"W Polsce, dane o PKB w III kw. potwierdziły wyraźne spowolnienie aktywności gospodarczej. Pogłębił się spadek popytu krajowego, na który złożyło się obniżenie inwestycji oraz wyhamowanie wzrostu konsumpcji. Równocześnie wkład zmiany zapasów do wzrostu PKB pozostał ujemny. Głównym czynnikiem wzrostu PKB pozostał eksport netto, co było związane z dalszym spadkiem importu, przy wciąż dodatniej dynamice eksportu" - napisano w komunikacie.
"Napływające dane miesięczne, w tym utrzymująca się niska dynamika produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej, a także spadek produkcji budowlano-montażowej, wskazują na wciąż niską dynamikę aktywności na początku IV kw." - dodano.
W ubiegłym tygodniu GUS podał, że wzrost PKB w III kw. 2012 r. wyniósł 1,4 proc. rdr. (PAP)
fdu/ asa/