Trwa ładowanie...
d1tfi5f

RPP obniży stopy proc. o 25 pb w XII oraz w I lub II '13 - BOŚ (opinia)

12.11. Warszawa (PAP) - Wyniki listopadowej projekcji NBP wskazują na potrzebę luzowania polityki pieniężnej, a RPP obniży stopy proc. o 25 pb w grudniu oraz w styczniu lub lutym...

d1tfi5f
d1tfi5f

12.11. Warszawa (PAP) - Wyniki listopadowej projekcji NBP wskazują na potrzebę luzowania polityki pieniężnej, a RPP obniży stopy proc. o 25 pb w grudniu oraz w styczniu lub lutym 2013 roku - uważają ekonomiści z Banku Ochrony Środowiska.

"Wyniki listopadowej projekcji NBP wskazują na potrzebę luzowania polityki pieniężnej w warunkach obniżającego się tempa wzrostu gospodarczego oraz spadku inflacji do poziomu poniżej celu inflacyjnego. Z tego względu na posiedzeniu listopadowym RPP rozpoczęła cykl luzowania polityki pieniężnej obniżając stopy procentowe o 25 pkt. baz. i jednocześnie +zapowiadając+ kolejną obniżkę stóp na posiedzeniu w grudniu. Oczekujemy, że Rada przeprowadzi w krótkim okresie serię trzech obniżek stóp procentowych po 25 pkt. bazowych każda (z listopadową i grudniową obniżką stóp włącznie), ostatnia obniżka nastąpi w styczniu lub lutym 2013 r." - napisali ekonomiści z BOŚ w raporcie.

"Same wyniki projekcji wskazywałaby na perspektywę głębszego rozluźnienia polityki pieniężnej, w prognozie dotyczącej skali poluzowania polityki pieniężnej bierzemy jednak pod uwagę zdecydowanie bardziej +jastrzębią+ ocenę sytuacji gospodarczej sporej części Rady (zgodnie z wypowiedziami wielu członków RPP m.in. członków obecnych na listopadowej konferencji prasowej)" - dodali.

"Zgodnie z dotychczasowymi wypowiedziami, wydaje się, że większość Rady opowiada się za ostrożnym rozluźnianiem polityki pieniężnej i - choć nie wypowiada tego wprost / oficjalnie wciąż ma sporo zastrzeżeń dot. skali spadku inflacji (...). Podobnie jak w lipcu (poprzednia runda prognozy) także na listopadowej konferencji prasowej podkreślane były ryzyka dla oczekiwania spadku inflacji na bazie prognozowanego spadku dynamiki cen surowców (które nie zmaterializowały się przez ostatnie ponad dwa lata)" - zaznaczają ekonomiści z BOŚ.

Ich zdaniem, biorąc pod uwagę dotychczasową restrykcyjność RPP, czym Rada kilkakrotnie zaskoczyła rynek, jeśli tylko pojawią się symptomy stabilizacji krajowej sytuacji gospodarczej i perspektywa stopniowego ożywienia aktywności gospodarki, większość RPP będzie optowała za powstrzymaniem się z dalszym rozluźnianiem polityki pieniężnej.(PAP)

jba/ jtt/

d1tfi5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tfi5f