Trwa ładowanie...
d2i0vw5

RPP ocenia, że dotychczasowe podwyżki powinny umożliwić powrót CPI do celu w średnim okresie,

06.07. Warszawa (PAP) - RPP ocenia, że dotychczasowe podwyżki powinny umożliwić powrót inflacji do celu w średnim okresie, a wsparciem takiego stanowiska jest przyjęta w środę...

d2i0vw5
d2i0vw5

06.07. Warszawa (PAP) - RPP ocenia, że dotychczasowe podwyżki powinny umożliwić powrót inflacji do celu w średnim okresie, a wsparciem takiego stanowiska jest przyjęta w środę projekcja inflacji, chociaż RPP nie wyklucza dalszych działań, gdyby pogorszyły się perspektywy powrotu inflacji do celu.

"W ocenie Rady, dokonane od początku br. istotne zacieśnienie polityki pieniężnej powinno umożliwić powrót inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie. Taką ocenę wspiera też lipcowa projekcja inflacji i PKB" - napisano w komunikacie po posiedzeniu RPP.

"W średnim okresie inflacja będzie ograniczana przez prawdopodobne obniżenie dynamiki wzrostu gospodarczego, w warunkach zacieśnienia polityki fiskalnej, w tym obniżenia inwestycji publicznych, oraz dokonanego podwyższenia stóp procentowych. Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby pogorszyły się perspektywy powrotu inflacji do celu" - dodano.

MIMO TO CPI NA PODWYŻSZONYM POZIOMIE

d2i0vw5

W ocenie RPP w najbliższych miesiącach wskaźnik CPI pozostanie na wysokim poziomie, a winne są wysokie ceny surowca z wcześniejszych miesięcy.

"W najbliższych miesiącach roczny wskaźnik CPI będzie nadal kształtować się na podwyższonym poziomie, co jest związane głównie z poprzedzającym przyspieszenie inflacji silnym wzrostem cen surowców na rynkach światowych" - napisano.

GOSPODARKA ROŚNIE STABILNIE

Rada ocenia, że wzrost aktywności gospodarczej w pierwszych miesiącach II kwartału kształtował się na poziomie zbliżonym do poprzednich kwartałów przy lekkim spowolnieniu produkcji oraz wzroście produkcji budowlanej oraz sprzedaży detalicznej.

d2i0vw5

"W Polsce, w pierwszych miesiącach II kw. br. wzrost aktywności gospodarczej był zbliżony do obserwowanego w poprzednich kwartałach. Pewnemu spowolnieniu wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu towarzyszyła wyższa dynamika produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej" - napisano.

"Zatrudnienie w przedsiębiorstwach pozostawało stabilne, a dynamika wynagrodzeń, po przejściowym przyspieszeniu w kwietniu, obniżyła się do umiarkowanego poziomu. Jednocześnie trwało ożywienie akcji kredytowej dla przedsiębiorstw, w tym w zakresie kredytów inwestycyjnych. Utrzymał się też relatywnie szybki wzrost kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych oraz ujemna dynamika kredytów konsumpcyjnych" - dodano. (PAP)

map/ jtt/

d2i0vw5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i0vw5