RPP podjęła decyzję o stopach procentowych
RPP pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych.
Rada Polityki Pieniężnej znów nie zmieniła stóp procentowych. Podstawowa stopa procentowa wynosi 4,5 procent.
W ciągu ostatnich 30 dni WIBOR 3M (najpopularniejsza stawka, która decyduje o oprocentowaniu kredytów hipotecznych w złotych) wzrósł o kilka punktów bazowych, co prawdopodobnie jest efektem rosnącej inflacji (sierpniowy odczyt wyniósł 4,3 proc., w stosunku do 4,1 w lipcu). Od jesieni ubiegłego roku wskaźnik ten zyskał już 95 pb. i doszedł do poziomu 4,76 procent. To przekłada się na wzrost raty 30-letniego kredytu hipotecznego o ok. 11 procent. Na każde 100 tys. zł zadłużenia trzeba wyłożyć dodatkowo ok. 60 złotych.
Dlatego brak podwyżki stóp w październiku (ostatnia miała miejsce w czerwcu br.) to z pewnością dobra wiadomość dla kredytobiorców.
A jest szansa na jeszcze lepsze wieści. Rynek oczekuje, że wkrótce WIBOR 3M zacznie powoli spadać. Notowania kontraktów FRA, które obrazują oczekiwania rynku dotyczące stawki WIBOR, wskazują, że na koniec bieżącego roku trzymiesięczny WIBOR spadnie do poziomu 4,72, a na wiosnę spadnie poniżej 4,60. Większych obniżek rynek spodziewa się latem i jesienią 2012 r. - kontrakty wskazują, że za rok WIBOR 3M wynosić będzie 4,38.
Warto jednak przy tym zaznaczyć, że jeszcze miesiąc temu notowania FRA sugerowały spadek poniżej poziomu 4,60 proc. już na koniec 2011 r., a jesienią przyszłego roku WIBOR 3M miał wynosić 4,15 procent. Rewizja oczekiwań jest zapewne spowodowana rosnącą inflacją oraz osłabieniem złotego. Kontrakty są bowiem tylko odzwierciedleniem oczekiwań uczestników rynku, a nie nieomylną wyrocznią.
Trzeba jednak pamiętać, że z punktu widzenia kredytobiorcy nie każda obniżka WIBOR-u prowadzi do spadku oprocentowania i miesięcznej raty. Każdy bank wg własnych zasad wyznacza stawki bazowe i aktualizuje je z różną częstotliwością. Efekty zmian stóp procentowych i WIBOR-u klienci poszczególnych instytucji odczuwają więc w różnym czasie i stopniu.
Marcin Krasoń, Open Finance