RPP podjęła decyzję ws. stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na pozostawienie stóp procentowych na niezmiennym poziomie - podała RPP w komunikacie.

RPP podjęła decyzję ws. stóp procentowych
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Stopy procentowe nadal będą wynosić odpowiednio:
- stopa referencyjna 4,50 proc. w skali rocznej,
- stopa lombardowa 6,00 proc. w skali rocznej,
- stopa depozytowa 3,00 proc. w skali rocznej,
- stopa redyskonta weksli 4,75 proc. w skali rocznej.

Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami rynków.

RPP w tym roku podniosła stopy procentowe czterokrotnie: w styczniu, kwietniu, maju oraz czerwcu, łącznie o 100 pb.

Stopy bez zmian, rynek oczekuje spadków

Na wrześniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła podstawowe stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.

WIBOR 3M (najpopularniejsza stawka, która decyduje o oprocentowaniu kredytów w złotych) jest aktualnie najwyższy od zimy 2009 roku. Od jesieni ubiegłego roku wskaźnik ten praktycznie bez przerwy rósł i dopiero w wakacje 2011 roku ustabilizował się w przedziale 4,70-4,72 proc. To dobra wiadomość dla osób posiadających kredyty hipoteczne w złotych, bo oznacza, że oprocentowanie pożyczek przestało rosnąć.

Co więcej, rynek oczekuje, że już niedługo WIBOR 3M zacznie powoli spadać (czego przyczyną powinien być spadek stóp procentowych). Notowania kontraktów FRA, które obrazują oczekiwania rynku dotyczące stawki WIBOR, wskazują, że na koniec bieżącego roku trzymiesięczny WIBOR spadnie poniżej poziomu 4,60 proc., a jesienią przyszłego roku w okolice 4,15 proc.

Oczywiście notowania kontraktów uwzględniają aktualny stan wiedzy. Jeszcze dwa miesiące temu, przed zapowiedzią prezesa Narodowego Banku Polskiego, Marka Belki, o tym, że RPP może stopy obniżyć, notowania FRA wskazywały, że na koniec roku trzymiesięczny WIBOR wynosić będzie ok. 5 proc. Kontraktów nie należy więc traktować jak wyrocznię, a jako wskazówkę i odzwierciedlenie oczekiwań uczestników rynku.

Na spadek notowań wpływ miał także niższy odczyt inflacji. Jeszcze w maju było to 5 proc., w lipcu zaś już tylko 4,1 proc

Gdyby scenariusz oczekiwany przez rynek zrealizował się i WIBOR 3M spadłby do końca roku poniżej 4,60 proc., kredytobiorcy zadłużeni w złotych mogliby liczyć na spadek miesięcznej raty kredytu o ok. 7-8 zł na każde 100 tys. zł 30-letniego kredytu (czyli o ok. 1,2-1,3 proc.). Trzeba jednak pamiętać, że klienci każdego banku odczują to inaczej, bo instytucje mają własne algorytmy na wyznaczanie stawek bazowych. Nie każdy bank aktualizuje je co miesiąc, najczęściej dzieje się to co trzy miesiące.

Marcin Krasoń
Open Finance

RPP nadal nie wyklucza dostosowania poziomu stóp procentowych, jeśli pogorszą się perspektywy inflacji oraz podtrzymuje ocenę, że dotychczasowe podwyżki powinny umożliwić powrót inflacji do celu w średnim okresie.

We wrześniowym komunikacie po posiedzeniu pozostawiła ocenę dokonaną w lipcu.
"W ocenie Rady, dokonane od początku br. istotne zacieśnienie polityki pieniężnej powinno umożliwić powrót inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie. W związku z tym Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby pogorszyły się perspektywy powrotu inflacji do celu - napisano.

RPP ocenia, że do wyhamowania inflacji może przyczynić się spowolnienie gospodarcze.
"W średnim okresie inflacja będzie ograniczana przez oczekiwane obniżenie dynamiki krajowego wzrostu gospodarczego w warunkach zacieśnienia polityki fiskalnej, w tym obniżenia inwestycji publicznych, a także dokonanego w I połowie br. podwyższenia stóp procentowych oraz prawdopodobnego spowolnienia wzrostu gospodarczego na świecie" - napisano.

RPP ocenia, że czynnikiem ryzyka dla wzrostu cen jest natomiast wpływ sytuacji na rynkach finansowych na kształtowanie się kursu złotego.

W ocenie RPP w najbliższych miesiącach wskaźnik CPI pozostanie na wysokim poziomie, a powodem tego jest wcześniejszy silny wzrost cen surowców.

"W najbliższych miesiącach roczny wskaźnik CPI będzie nadal kształtować się na podwyższonym poziomie, co jest związane głównie z wcześniejszym silnym wzrostem cen surowców na rynkach światowych" - napisano.

Rada ocenia, że mimo dobrego wyniku w II kwartale perspektywy dla gospodarki pogorszyły się.

"Dane dotyczące koniunktury w pierwszych miesiącach III kw. sygnalizują jednak możliwość obniżenia się dynamiki wzrostu gospodarczego, w szczególności osłabienia koniunktury w przemyśle" - napisano.

"W II kw. stabilnemu wzrostowi gospodarczemu towarzyszył wolniejszy niż w poprzednim kwartale wzrost liczby pracujących. Dane z sektora przedsiębiorstw także sygnalizują osłabienie dynamiki zatrudnienia po okresie jego znaczącego wzrostu. Przy jednoczesnym dalszym, choć wolniejszym niż dotychczas, wzroście liczby osób aktywnych zawodowo powoduje to utrzymywanie się podwyższonej stopy bezrobocia" - napisano.

"Zwiększone ryzyko spowolnienia aktywności gospodarczej na świecie wraz z utrzymującymi się problemami fiskalnymi w niektórych krajach przyczyniły się do wzrostu napięć na światowych rynkach finansowych" - napisano.

"Nastąpił znaczny spadek cen akcji oraz dalsze obniżenie cen surowców na rynkach światowych. Wobec podwyższonej awersji do ryzyka na międzynarodowych rynkach finansowych osłabiły się kursy walut krajów wschodzących, w tym kurs złotego" - dodano.

kredyty hipotecznerppnbp

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)