Trwa ładowanie...

RPP podjęła decyzję ws. stóp procentowych. Kurs objęła cztery miesiące temu

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę, że utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Rada przestała je podnosić w październiku ubiegłego roku i zdaniem wielu ekspertów w najbliższym czasie już tego nie zrobi.

Kierowana przez Adama Glapińskiego RPP podjęła w środę decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomieKierowana przez Adama Glapińskiego RPP podjęła w środę decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomieŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d393ybr
d393ybr

Decyzja RPP oznacza, że w dalszym ciągu główna stopa referencyjna NBP wynosi 6,75 proc., stopa lombardowa 7,25 proc., stopa depozytowa 6,25 proc., stopa redyskontowa weksli 6,8 proc., a stopa dyskontowa weksli 6,85 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

PiS idzie po głosy młodych. "Rząd rozważa zniesienie opłat i podatków towarzyszących zakupowi mieszkania"

Co dalej ze stopami procentowymi

RPP ostatni raz podniosła stopy procentowe we wrześniu 2022 roku. W październiku zdecydowała, że nie będzie ich zmieniać i tak pozostaje do dzisiaj (mimo że wielu ekspertów spodziewało się w październiku, że będą jeszcze kolejne podwyżki). "W tym cyklu już podwyżek nie będzie, następnym ruchem będzie obniżka stóp" – skomentował w środę dla PAP ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz.

d393ybr

"Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe zostały utrzymane w Polsce bez zmian. Nie było w tym miejscu żadnego pola do manewru ze względu na brak nowych informacji na których mogłaby się oprzeć Rada" - komentuje z kolei Michał Stajniak, starszy analityk rynków finansowych z domu maklerskiego XTB.

Przypomnijmy, że RPP decyduje o wysokości stóp m.in. biorąc pod uwagę dane o inflacji. A jeśli o nie chodzi, to na razie wciąż dysponujemy danymi tylko za grudzień ubiegłego roku. GUS powinien podać dane za styczeń 2023 w przyszłym tygodniu. "Biorąc pod uwagę oczekiwania, raczej nie powinniśmy oczekiwać tego, żeby stopy procentowe zmieniły się w tym roku" - ocenia Michał Stajniak.

Jak tłumaczy, jedynym argumentem za podwyżkami byłby spory skok inflacji, najprawdopodobniej powyżej 20 proc., a na to nie wskazują prognozy. "Za styczeń inflacja ma wzrosnąć do 17,8 proc. rok do roku i być może niewiele więcej za luty i później prawdopodobnie powinna spadać" - wyjaśnia ekspert. I dodaje, że szanse na obniżki stóp w tym roku są niewielkie - nawet gołębi członkowie RPP wskazują, że jest to mało prawdopodobne.

Oprocentowanie lokat w dół

Utrzymanie stóp na dotychczasowym poziomie ma wpływ nie tylko na mieszkaniowe kredyty hipoteczne (których dostępność mocno spadła, a raty wzrosły). Jak podawali pod koniec stycznia eksperci HRE Investments, styczeń 2023 to pierwszy miesiąc od ponad roku, w którym średnie oprocentowanie najlepszych lokat i kont bankowych spadło. "Pomiędzy stopami a oprocentowaniem depozytów istnieje bowiem wyraźny związek. Podobne zależności można będzie prawdopodobnie obserwować w następnych miesiącach" - komentowali eksperci HRE. Jak dodali, jeśli RPP nie podniesie już stóp procentowych, to trudno będzie liczyć na to, że oprocentowanie depozytów znowu zacznie rosnąć.

d393ybr

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d393ybr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d393ybr