RPP podniesie stopy w VI, możliwa podwyżka w VII - Nordea (opinia)

07.06. Warszawa (PAP) - Ekonomiści z banku Nordea oczekują, że RPP podniesie stopy procentowe na czerwcowym posiedzeniu. Nie wykluczają, że do kolejnej podwyżki może dojść także w...

07.06.2011 | aktual.: 07.06.2011 12:53

07.06. Warszawa (PAP) - Ekonomiści z banku Nordea oczekują, że RPP podniesie stopy procentowe na czerwcowym posiedzeniu. Nie wykluczają, że do kolejnej podwyżki może dojść także w lipcu.

"Spodziewamy się, że NBP podniesie stopy procentowe na jutrzejszym posiedzeniu. Taki również jest konsensus rynkowy. Ponadto uważamy, że komunikat i komentarze prezesa Belki będą wskazywać, że kolejna podwyżka może mieć miejsce w lipcu. NBP będzie bardziej skłonne podnieść ponownie stopy w lipcu, jeśli EBC zasygnalizuje podwyżkę na zbliżającym się posiedzeniu i jeśli nowy raport o inflacji, który będzie omawiany na posiedzeniu w lipcu, wskaże na kontynuację ryzyk wzrostu inflacji. Kolejny powód, by pozostawić otwarte drzwi dla podwyżki w lipcu to powszechne oczekiwanie, że inflacja może rosnąć dalej w przyszłym miesiącu lub dwóch. Wierzymy, że jutrzejsza podwyżka i lekko jastrzębie sygnały są mniej lub bardziej wycenione przez rynek, stąd nie spodziewamy się żadnych znaczących reakcji rynku" - napisał w komentarzu Anders Svendsen, główny ekonomista banku Nordea.

"Kluczowe ryzyko dotyczy braku podwyżki. Jeżeli większość członków RPP (licząc decydujący głos Belki) uważa, że dwie podwyżki to zbyt dużo, a podwyżka w lipcu może być trudna do uniknięcia biorąc pod uwagę sygnały z EBC i nowy raport o inflacji, mogą zdecydować o pozostawieniu stóp bez zmian jutro i zamiast tego rozważyć podwyżkę w lipcu. W tym scenariuszu złoty by się osłabił, stopy rynku pieniężnego spadłyby znacznie" - dodał.

"Idąc dalej uważamy, że NBP zamierza wstrzymać się z zacieśnianiem po jednej lub dwóch podwyżkach na najbliższych posiedzeniach. Brak posiedzenia w sierpniu powoduje naturalną przerwę, a następnie NBP zakłada, że inflacja zacznie się stopniowo obniżać. To może oznaczać brak podwyżek stóp w drugiej połowie roku" - ocenia Anders Svendsen.(PAP)

jba/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
stopyfinansebanki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)