Trwa ładowanie...
d1xg09l

RPP podwyższa stopy, aby ograniczyć ryzyko utrzymania się inflacji powyżej celu - RPP

19.01. Warszawa (PAP) - RPP podwyższyła stopy, aby zapobiec utrzymaniu się inflacji powyżej celu w średnim okresie spowodowanym narastaniem presji płacowej, inflacyjnej, a co za...

Share
d1xg09l

19.01. Warszawa (PAP) - RPP podwyższyła stopy, aby zapobiec utrzymaniu się inflacji powyżej celu w średnim okresie spowodowanym narastaniem presji płacowej, inflacyjnej, a co za tym idzie utrwaleniem się na podwyższonym poziomie oczekiwań inflacyjnych - napisano w komunikacie po posiedzeniu RPP.

"W ocenie Rady, przyspieszenie wzrostu gospodarczego w Polsce wspierające poprawę sytuacji na rynku pracy może prowadzić do stopniowego wzrostu presji płacowej i inflacyjnej w średnim okresie. Jednocześnie silny wzrost cen surowców na rynkach światowych rodzi - w warunkach ożywienia gospodarczego - ryzyko utrwalenia się podwyższonych oczekiwań inflacyjnych" - napisano.

"Aby ograniczyć ryzyko utrzymania się inflacji powyżej celu inflacyjnego w średnim okresie, Rada postanowiła podnieść stopy procentowe NBP. Jednocześnie Rada będzie w dalszym ciągu analizowała ewentualne sygnały narastania presji inflacyjnej" - dodano.

d1xg09l

INFLACJA NA WYSOKIM POZIOMIE

RPP podała, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie na podwyższonym poziomie. W ocenie RPP utrzymująca się od kilku miesięcy na stabilnym poziomie 1,2 proc., inflacja bazowa również rośnie, a w ślad za nią rosną oczekiwania inflacyjne.

"W najbliższych miesiącach można oczekiwać utrzymania się inflacji CPI powyżej celu inflacyjnego ze względu na wcześniejsze silne wzrosty cen żywności, wysoką dynamikę cen paliw, a także podwyższenie większości stawek VAT w 2011 r" - napisano.

"W grudniu 2010 r. roczna inflacja CPI wzrosła do poziomu 3,1%, pozostając powyżej celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5%. Wzrost inflacji CPI wynikał w dużym stopniu ze wzrostu cen paliw związanego z rosnącymi cenami surowców energetycznych na rynkach światowych. Według wstępnych szacunków wzrosła także inflacja bazowa. Wzrostowi inflacji towarzyszyło podwyższenie oczekiwań inflacyjnych" - dodano.

d1xg09l

PKB NA POZIOMIE Z III KWARTAŁU

RPP ocenia, że PKB w IV kwartale osiągnął poziom z III kwartału, jednak Rada nie odnotowała wzrostu kredytów dla przedsiębiorstw.

"Dane dotyczące polskiej gospodarki, w tym silny wzrost produkcji przemysłowej, budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej w październiku i listopadzie 2010 r., a także pozytywne wskaźniki koniunktury przedsiębiorstw pozwalają oceniać, że wzrost gospodarczy w IV kw. utrzymał się na poziomie zbliżonym do III kw. 2010 r. Akcja kredytowa dla przedsiębiorstw pozostaje ograniczona, co wynika głównie z przyczyn leżących po stronie popytu firm na kredyt. Utrzymuje się natomiast wzrost kredytów dla gospodarstw domowych" - napisano. PAP)

map/ asa/

d1xg09l

Podziel się opinią

Share
d1xg09l
d1xg09l