RPP przyspieszyła podwyżki w V, bo to skuteczniej ograniczy ryzyko utrwalenia się wysokiego CPI -
19.05. Warszawa (PAP) - RPP przyspieszyła podwyżkę stóp w maju, gdyż przeważył pogląd, że przyspieszenie podwyżek jest skuteczniejsze w ograniczaniu ryzyka utrwalenia się inflacji...
19.05.2011 | aktual.: 19.05.2011 14:23
19.05. Warszawa (PAP) - RPP przyspieszyła podwyżkę stóp w maju, gdyż przeważył pogląd, że przyspieszenie podwyżek jest skuteczniejsze w ograniczaniu ryzyka utrwalenia się inflacji na podwyższonym poziomie, a wyprzedzająca podwyżka jest odpowiedzią na rosnące ryzyko przełożenia się wzrostu kosztów przedsiębiorstw oraz wyższych oczekiwań inflacyjnych na ceny i płace - napisano w minutes z posiedzenia w maju.
W majowych minutes napisano, że członkowie RPP byli zgodni, że ocena sytuacji gospodarczej i inflacyjnej uzasadnia dalsze zacieśnianie w dotychczasowej skali. Dyskusja toczyła się na temat rozłożenia w czasie podwyżek.
"Większość członków Rady uznała, że przyspieszenie podwyżek stóp procentowych byłoby skuteczniejszym sposobem ograniczania ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji niż ich podnoszenie w dotychczasowym tempie" - napisano.
"Zdaniem tych członków Rady za szybszymi podwyżkami stóp procentowych przemawia potrzeba wyprzedzającego reagowania na rosnące ryzyko przełożenia się wzrostu kosztów przedsiębiorstw oraz podwyższonych oczekiwań inflacyjnych na ceny i płace. W tym kontekście członkowie ci zwracali uwagę na dane dotyczące inflacji CPI w marcu br., wskazujące, że przyspieszenie wzrostu cen dotyczy już nie tylko żywności i energii, ale także większości pozostałych kategorii towarów i usług konsumpcyjnych. Członkowie ci podkreślali również, że w warunkach silnych wstrząsów na rynkach surowców żywnościowych i energetycznych, inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii może nie odzwierciedlać właściwie trwałych zmian presji inflacyjnej" - napisano.
W minutes dodano, że członkowie ci zwracali ponadto uwagę, że prognozowane obniżenie się inflacji w okolice celu inflacyjnego na początku 2012 r. jest związane z efektami bazy oraz zakłada zahamowanie szybkich wzrostów cen surowców na rynkach światowych oraz wskazywano, że założenie to jest obarczone niepewnością ze względu utrzymujące się ryzyko polityczne w części krajów eksportujących ropę naftową oraz rosnący popyt na surowce ze strony gospodarek wschodzących.
Dodatkowo, niektórzy członkowie RPP argumentowali, że w sytuacji prawdopodobnego utrzymywania się inflacji i oczekiwań inflacyjnych na podwyższonym poziomie w kolejnych miesiącach, za przyspieszeniem podwyżek stóp procentowych NBP przemawia także ryzyko kształtowania się realnych stóp procentowych na bardzo niskim poziomie. Podkreślano ponadto, że przyspieszenie podwyżek stóp procentowych ograniczyłoby potrzebę ewentualnych silnych dostosowań stóp procentowych w przyszłości.
Również argumentem za przyspieszeniem podwyżek była niepewność co do kształtowania się kursu złotego. (PAP)
map/ asa/