RPP: Stopy procentowe bez zmian
Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła dzisiaj stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Główna stopa wynosi nadal 2 proc. Taka decyzja była oczekiwana przez większość analityków.
14.01.2015 | aktual.: 14.01.2015 13:24
- Stopa procentowa nie może być zbyt wysoka, dlatego, że wtedy różnica w oprocentowaniu między nami a najbliższym naszym wielkim sąsiadem, jakim jest strefa euro, spowodowałaby, że Polska byłaby obiektem napływu kapitału krótkoterminowego, głównie na rynku rządowych papierów wartościowych. Co za tym idzie, złoty by się wzmacniał, czego byśmy nie chcieli - powiedział Marek Belka, szef NBP.
Jak wskazywał, jeśli z kolei mamy do czynienia ze zbyt niskimi stopami procentowymi, to "musimy liczyć się z takimi samymi zjawiskami, z jakimi mamy do czynienia na rynku światowym". - To znaczy z pogonią za zyskiem, z pogonią za wyższymi stopami zwrotu - podkreślił.
Wg prezesa NBP, w sytuacji bardzo niskich stóp procentowych ludzie zachowują się mniej roztropnie. - Oprocentowanie depozytów jest bardzo niskie i wtedy szuka się jakichś cudownych rozwiązań, typu Amber Gold - mówił Belka.
To nie oznacza jednak końca obniżek kosztów kredytu w Polsce - uważają eksperci. Prognozują, że nastąpi to już w lutym lub w marcu. Do obniżki kosztów kredytu zmusi RPP spadek inflacji - mówił przed dzisiejszą decyzją Ignacy Morawski z Biz Banku
- Część członków Rady Polityki Pieniężnej może nie zdawać sobie sprawy, z jak silnym spadkiem inflacji będziemy mieli do czynienia. Za grudzień deflacja może osiągnąć 0,1 procenta, a w pierwszym kwartale może się jeszcze pogłębić - przewiduje ekonomista
Podobnego zdania jest Maciej Przygórzewski, główny analityk InternetowyKantor.pl: "Głównym czynnikiem, który niepokoi obecnie członków rady jest przedłużająca się deflacja. Oczywiście wszyscy mają świadomość wpływu spadających cen ropy (w ciągu roku potaniała w dolarach o 50 proc., a w złotych o 40 proc.), jednakże nie jest to tylko efekt tego czynnika. Warto również zwrócić uwagę na kondycję naszych największych partnerów handlowych. Na Zachodzie pomimo wielokrotnie ogłaszanego końca kryzysu ożywienia nie widać w najbliższym czasie. Na Wschodzie z kolei sytuacja jest jeszcze gorsza. Oprócz starć na granicy ukraińsko-rosyjskiej warto wspomnieć o realnym kryzysie w Rosji i gwałtownej utraci wartości przez tamtejszą walutę" - ocenia Przygórzewski.
Po raz ostatni RPP obniżyła stopy procentowe w październiku 2014 roku. Główną stopę procentową obniżyła o 50 pkt bazowych, do 2 proc. w skali roku. Stopa lombardowa została ścięta o 100 pkt bazowych - do 3,00 proc., stopa depozytowa pozostała bez zmian na poziomie 1,00 proc., a stopę redyskonta weksli obniżono o 50 pkt bazowych do 2,25 proc.