RPP w centrum uwagi
Poranny handel na rynku złotego przynosi lekkie umocnienie polskiej waluty w ślad za wzrostami na rynku bazowym. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco 4,1158 PLN za euro, 3,1406 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3710 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu nieznacznie wzrosły i wynoszą 3,578% w przypadku obligacji 10-letnich.
10.04.2013 07:58
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na złotym przyniosło wyhamowanie impulsu aprecjacyjnego trwającego od końcówki poprzedniego tygodnia. W trwającym trendzie polska waluta zyskała przeszło 8 gr w stosunku do euro oraz ponad 12 gr w stosunku do dolara amerykańskiego. Najprawdopodobniej dzisiejsza, pierwsza część handlu przebiegać będzie pod znakiem ograniczonej zmienności w oczekiwaniu na konferencję po posiedzeniu RPP.
Około godz. 13:00 poznamy najprawdopodobniej decyzję RPP w zakresie stóp procentowych. Oczekujemy, iż gremium decyzyjne pozostawi stopę referencyjną na aktualnym poziomie 3,25% potwierdzając tym samym przejście we wcześniej sygnalizowany status „wait&see”. Równocześnie inwestorzy z uwagą śledzić będą komunikat i konferencję po posiedzeniu, gdzie RPP zasygnalizować może gotowość do podjęcia dalszych działań w przyszłości. Najprawdopodobniej uwaga rynków przesunięta zostanie w kierunku „wskazań z gospodarki”, co oznaczać będzie może, iż RPP z kolejnymi decyzjami wstrzyma się do publikacji projekcji makroekonomicznej NBP. Naszym zdaniem prognozy wskażą w dalszym ciągu na spadającą inflację co wiązać się będzie z prawdopodobną jeszcze jedną obniżką stóp procentowych na początku II połowy br.
W trakcie dzisiejszej sesji dla złotego liczyć się będzie również reakcja rynków na publikowane wieczorem zapiski z ostatniego posiedzenia FOMC. Warto jednak mieć na uwadze, iż protokół może nie zawierać nowych wyczekiwanych przez rynki sygnałów dot. QE z uwagi na fakt, że posiedzenie miało miejsce przez kiepskimi odczytami z amerykańskiego rynku pracy (ostatnie wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, raport ADP, NFP – wyraźnie poniżej prognoz).
Z rynkowego punktu widzenia ostatnie skokowe umocnienie złotego zaczyna wytracać na dynamice. Wczorajsze naruszenie zakresu 4,1150 PLN i późniejsza korekta w kierunku 4,1370 PLN wskazuje, iż aktualne poziomy mogą być miejscem przejścia w krótkoterminową konsolidację będą bazą do ewentualnej ograniczonej korekty. Tradycyjnie duże znaczenie mieć będzie dzisiejsze posiedzenie RPP, jednak zwrócić należy uwagę również na próbę kontynuowania wzrostów na rynku bazowym (EUR/USD).
Konrad Ryczko
analityk
makler papierów wartościowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |