RPP w IV podniesie stopy o 25 pb; rentowności SPW mogą wzrosnąć - Danske (opinia)
01.04. Warszawa (PAP) - Na kwietniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych o 25 pb - prognozuje Danske Bank. Z prognozy wynika, że...
01.04. Warszawa (PAP) - Na kwietniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych o 25 pb - prognozuje Danske Bank. Z prognozy wynika, że skala zacieśnienia monetarnego w ciągu nadchodzących 12 miesięcy wyniesie 125 pb. Autorzy prognozy sygnalizują ryzyko wzrostu rentowności polskich obligacji.
"Na najbliższym spotkaniu RPP zapewne będzie kontynuowała cykl zacieśnienia monetarnego, spodziewamy się podwyżki o 25 pb do 4,0 proc. Kontynuacja zacieśnienia jest naturalna, gdyż polska gospodarka nadal rozwija się stosunkowo szybko, a inflacja utrzymuje się wysoko ponad celem 2,5 proc. Spodziewamy się, że inflacja pozostanie powyżej celu przez 2011 r., a prawdopodobnie także przez większość 2012 r." - napisano w piątkowym raporcie.
"NBP nieco nie nadąża za inflacją, dlatego sądzimy, że rynek słusznie wycenia podwyżki w sumie o ponad 100 pb w ciągu nadchodzącego roku. Naszym zdaniem zbyt wysoka inflacja i utrzymujący się mocny wzrost mogą sprawić, że skala podwyżek w ciągu roku wyniesie 125 pb. Trzeba jednak zaznaczyć, że NBP wydaje się sądzić, że rynek stał się nieco zbyt +optymistyczny+ jeśli chodzi o przyszłe podwyżki stóp, taki pogląd wyraził prezes Marek Belka. Dlatego, mimo że oczekujemy w przyszłym tygodniu podwyżki o 25 pb, nie spodziewamy się, by retoryka RPP stała się zdecydowanie bardziej jastrzębia, zatem oczekiwana podwyżka nie powinna ruszyć rynkiem" - dodano.
Danske jako czynnik ryzyka dla polskich rentowności wskazuje problem podwójnego deficytu, szczególnie wzrost deficytu obrotów bieżących, "nawet jeśli ignorować niepewność co do danych o polskim bilansie płatniczym".
"Nasze modele +wartości godziwej+ przez większą część ubiegłego roku wskazywały na spadek polskich rentowności, jednak obecnie jest odwrotnie. Dlatego, mimo że nie spodziewamy się znacznych wzrostów polskich rentowności, sądzimy, że istnieje ryzyko ich wzrostu wzdłuż całej krzywej" - napisano w raporcie.
Według Danske, wartość godziwa dla 2y IRS to 5,15-5,45 proc., a dla 10y IRS 5,85-6,15 proc. (PAP)
fdu/ jtt/