RPP znów zaskoczyła
Przed rozpoczęciem sesji na Starym Kontynencie kurs EUR/USD pozostaje stabilny. Notowania znajdują się na 1,2990. Po tym jak nad ranem Bank Japonii nie zmienił parametrów polityki pieniężnej, najsilniej wobec dolara od rana umacnia się japoński jen. Po wczorajszej zaskakującej decyzji RPP o obniżce stóp o 50 pb złoty osłabił się o ponad 4 grosze wobec euro. Obecnie kurs EUR/PLN lekko wzrasta pod 4,15, a USD/PLN wzrasta do 3,1940.
07.03.2013 09:43
Decyzja RPP o obniżeniu stóp procentowych do poziomu 3,25 proc. była absolutnym zaskoczeniem. Żadna z 38 instytucji ankietowanych przez Bloomberga nie spodziewała się tak agresywnego cięcia stóp. Scenariuszem bazowym TMS Brokers było utrzymanie stopy na poziomie 3,75 proc. Warto podkreślić, że po nieoczekiwanej podwyżce stóp w maju i braku obniżki w październiku to już trzecie duże zaskoczenie na przestrzeni roku. To z kolei stawia pytanie o skuteczność komunikacji z rynkiem. Agresywna obniżka stoi w sprzeczności z zapowiedzią zawartą w lutowym komunikacie po posiedzeniu, że cykl może zostać wstrzymany, a także deklaracjami gradualnego charakteru łagodzenia. Jeszcze na początku cyklu prezes NBP Marek Belka sugerował, że głębsza obniżka byłaby reakcją na wzrost prawdopodobieństwa silniejszego spowolnienia gospodarczego.
Strefa euro: Obniża stóp jeszcze nie dziś
Uważamy, że ECB nie dokona dziś obniżki stóp procentowych (główna 0,75 proc.). W ostatnich komunikatach ECB nie pojawiły się bowiem, żadne „znaki ostrzegawcze” przed taką decyzją. W grudniu, co prawda Rada Prezesów dyskutowała nad obniżką stóp, jednak w trakcie stycznikowej konferencji prasowej Draghi dał do zrozumienia, że cięcie kosztu pieniądza jest mało prawdopodobne, a na posiedzeniu w lutym decyzja o utrzymaniu stóp była jednomyślna. ECB prawdopodobnie jednak przygotuje sobie grunt pod obniżkę w drugim kwartale bieżącego roku, poprzez zrewidowanie w dół prognoz wzrostu gospodarczego i inflacji. Kluczowa dla notowań EUR/USD będzie konferencja prasowa. Jeżeli Draghi poinformuje, że dyskutowano o negatywnej stopie depozytowej, trend spadkowy powinien zostać utrzymany.
W. Brytania: Ryzyko zwiększenia luzowania
Konsensus rynkowy zakłada, że Bank Anglii pozostawi stopy procentowe na dotychczasowym poziomie (główna 0,5 proc.) oraz nie zwiększy programu skupu aktywów. Ta druga kwestia obarczona jest jednak znacznym ryzykiem. Na lutowym posiedzeniu trzech członków BoE głosowało za zwiększeniem skupu o 25 mld funtów, a kolejny poparł taką możliwość w trakcie swojego ostatniego wystąpienia publicznego. Gdyby więc dziś nieco nieoczekiwanie, BoE zwiększył luzowanie, funt szterling pogłębiłby deprecjację. W tym roku funt osłabił się wobec dolara już o prawie 8 proc. – najwięcej wśród walut z grona G-10.
Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.