ycipk-1wo3bg

Rubel najtańszy w historii. Kreml ma kłopoty

Spadek wartości rubla w stosunku do amerykańskiej waluty nie jest zjawiskiem nowym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rubel najtańszy w historii. Kreml ma kłopoty
(Fot: Evgeny / pixabay.com (CC0 Public Domain))
ycipk-1wo3bg

Rosyjska waluta bije kolejne rekordy. Za dolara Rosjanie muszą już płacić 78 rubli. W sumie od maja ubiegłego roku cena amerykańskiej waluty wzrosła w stosunku do rubla o ponad 50 procent.

Dolar drożeje podczas poniedziałkowej sesji o ponad 1 procent. Spadek wartości rubla w stosunku do amerykańskiej waluty nie jest niczym nowym, gdyż od maja ubiegłego roku, dolar podrożał w Rosji o ponad 50 procent. Osiem miesięcy temu kosztował około 50 rubli, w tej chwili cena zbliża się do poziomu 80 rubli za dolara.

Co szkodzi rublowi?

ycipk-1wo3bg

Za przecenę rosyjskiej waluty odpowiada przede wszystkim tania ropa, która jest najtańsza od ponad 12 lat. Jej cena w poniedziałek sięgnęła poziomu 27 dolarów za baryłkę. Elementem, który opowiada za kolejne spadki to zniesienie embarga Unii Europejskiej i USA na Iran. Dzięki temu kraj ten może już eksportować swoje ogromne zasoby ropy (40 mln baryłek) do krajów zachodnich. To z kolei powoduje, że jeszcze bardziej zwiększa się podaż ropy na rynku, co ciągnie w dół jej ceny.

Według wyliczeń Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), spadek cen ropy o 1 dolara oznacza automatycznie niedobór 3 mln dolarów w budżecie Rosji. W budżecie na 2015 rok ograniczono wydatki na edukację z 638,26 mld na 602,1 mld rubli. Jeszcze większe cięcia wprowadzono w dziedzinie ochrony zdrowia. Ministerstwo Zdrowia otrzymało 386 mld rubli, a w 2014 roku było to 535 mld rubli.

Zobacz, jak zmieniała się cena ropy w tym roku

Podziel się
ycipk-1wo3bg

Rublowi szkodzi również mocny dolar. Amerykańska waluta umacnia się z powodu rosnących w USA stóp procentowych.

Słaby nie tylko do dolara

Zły stan rosyjskiej waluty dotyczy również jej kursu wobec euro. Kosztuje ona 85 rubli, czyli o prawie połowę więcej niż jeszcze na początku maja ubiegłego roku.

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1wo3bg

ycipk-1wo3bg
ycipk-1wo3bg