Trwa ładowanie...
dapvyd5

Ruda Śl. zaoszczędzi ponad 4 mln zł na ogrzewaniu szkół i przedszkoli

Ponad 4,3 mln zł zaoszczędzi przez najbliższe 10 lat Ruda Śląska na ogrzewaniu szkół i przedszkoli. W mieście zakończono właśnie modernizację 7 placówek oświatowych, a w 12 zamontowano urządzenia, które będą optymalizowały zużycie ciepła i energii.

Share
dapvyd5

Koszty inwestycji w całości pokryły prywatne firmy. Miasto będzie ją spłacało w ratach przez kolejną dekadę. Część środków na ten cel będzie pochodziło z zaoszczędzonych pieniędzy za prąd i ogrzewanie.

"Obiekty nabrały zupełnie innego, nowego wyglądu, ale najważniejszy jest wymiar ekologiczny tych inwestycji, poprawa warunków nauki i oszczędności, jakie dzięki temu osiągniemy. Pokazujemy, że partnerstwo publiczno - prywatne to szansa dla samorządów i nie trzeba się bać tego rozwiązania" - powiedziała w poniedziałek prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Przedsięwzięcie objęło 12 placówek oświatowych. Siedem zostało poddanych kompleksowej modernizacji cieplnej, pięć pozostałych przeszło już takie remonty w poprzednich latach. Monitoringiem zużycia energii natomiast objęto wszystkie dwanaście szkół i przedszkoli.

dapvyd5

"Został w nich zamontowany system informatyczny, który poprzez zdalne zarządzanie optymalizuje zużycie ciepła. Wykonawca będzie go monitorował przez kolejnych dziesięć lat. Ma to pomóc w osiągnięciu takich parametrów, które pozwolą na obniżenie rachunków za ogrzewanie" - wyjaśnił naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Piotr Janik.

Inwestycję zrealizowało konsorcjum firm Siemens i Siemens Finance. Koszt przedsięwzięcia to blisko 14,2 mln zł. Całość prac została sfinansowana "z kieszeni" wykonawcy. Miasto natomiast za wykonane roboty będzie płaciło w ratach przez dziesięć lat. W tym czasie firmy Siemens i Siemens Finance będą musiały utrzymać odpowiednie parametry miejskich budynków, które pozwolą na osiągnięcie zakładanych oszczędności.

"Pieniądze, które zaoszczędzimy, będziemy przeznaczać na wynagrodzenie wykonawcy. W ten sposób inwestycja w części będzie się samofinansowała" - dodała prezydent Dziedzic.

W ciągu ostatnich 5 lat w Rudzie Śląskiej kompleksowej modernizacji cieplnej poddano 14 miejskich obiektów, większość z nich to szkoły i przedszkola. Wartość tych inwestycji to ponad 28 mln zł. Na realizację tych przedsięwzięć miasto otrzymało ponad 2,2 mln zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Na ten cel Fundusz udzielił też gminie preferencyjnych pożyczek o wartości ponad 9,8 mln zł.

Kolejne takie inwestycje miasto chce przeprowadzić wykorzystując środki z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W ciągu czterech lat Ruda otrzyma ponad 300 mln zł, z których duża część ma zostać przeznaczona na modernizację 19 placówek oświatowych i 21 budynków komunalnych.

dapvyd5

Podziel się opinią

Share
dapvyd5
dapvyd5