Rusza akcja "Weź paragon". Lepiej posłuchaj
1 lipca po raz kolejny rozpocznie się akcję „Weź paragon”. Podobnie jak w latach ubiegłych, w miejscowościach turystycznych będą przeprowadzane kampanie informacyjno-edukacyjne oraz kontrole w sklepach i restauracjach i barach.
W prowadzonej do końca sierpnia akcji wezmą udział urzędy skarbowe i urzędy kontroli skarbowej. "Doświadczenia ubiegłych lat pokazały, że akcja „Weź paragon”, łącząca działania o charakterze informacyjnym i kontrolnym, zyskuje coraz większe poparcie społeczne, zarówno wśród uczciwych przedsiębiorców jak i samych konsumentów" - podało w komunikacie Ministerstwo Finansów.
kontrole i akcje promocyjne będą przeprowadzone w całym kraju ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości wypoczynkowych.
- Zmierzamy do takiego stanu, w którym przedsiębiorcy nie będą uchylali się od obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej, a otrzymanie paragonu za zakupiony towar będzie powszechne - zapowiada Andrzej Parafianowicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej.
Jego zdaniem, dużą rolę do odegrania w tym procesie mają także klienci. - Zależy nam na wzmocnieniu świadomości społecznej i wiedzy o tym, że paragon to z jednej strony dowód potrzebny przy reklamacji, a z drugiej potwierdza uczciwe rozliczanie się z naszym wspólnym budżetem - tłumaczy Parafianowicz. - Paragon jest dowodem na tworzenie uczciwej konkurencji. Pamiętajmy, że jest to jeden z wielu sposobów na wsparcie uczciwych przedsiębiorców, którzy sami nie poradzą sobie w walce z szarą strefą – dodaje.
Akcja jest prowadzona przez resort finansów od 2004 r. W trakcie ubiegłorocznej letniej akcji „Weź paragon” pracownicy wszystkich zaangażowanych urzędów kontroli skarbowej i urzędów skarbowych wystawili ponad 25 tysięcy mandatów na łączną kwotę ponad 6 milionów złotych. Do inspektorów z szesnastu urzędów kontroli skarbowej, którzy prowadzą działania od kilku lat, dołączyli liczni pracownicy z wyznaczonych urzędów skarbowych.