Trwa ładowanie...
d2i0ur8

Rusza akcja zachęcająca mieszkańców do płacenia podatków w Krakowie

Władze Krakowa rozpoczynają wiosenną edycję kampanii, która ma zachęcić osoby mieszkające i pracujące w Krakowie, a rozliczające się gdzie indziej, do płacenia podatków w tym mieście. W przyszłości podatnicy tacy taniej kupią bilety komunikacji miejskiej.

Share
d2i0ur8

Jak poinformował dziennikarzy w czwartek przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, wyniki wcześniejszych kampanii pokazują, że warto zabiegać o podatki osób związanych z Krakowem.

W zeszłym roku stolicy Małopolski przybyło ponad 13 tys. podatników, co przyniosło budżetowi Krakowa około 21 mln zł. "Pieniądze wpłacane przez mieszkańców w formie podatku PIT poniekąd do nich wracają poprzez inwestycje w infrastrukturę miejską" - zaznaczył przewodniczący RM.

Według niego jeden pozyskany podatnik to dodatkowa korzyść dla budżetu Krakowa w wysokości ponad 1,8 tys. zł rocznie. Z tytułu udziału we wpływach z podatku od osób fizycznych PIT miasto uzyskuje rocznie do budżetu około 1 mld zł.

Według szacunków władz Krakowa w stolicy Małopolski mieszka około 150 tys. osób, które są zameldowane w innych miejscowościach i tam odprowadzają podatek PIT. W ciągu czterech lat trwania kampanii udało się pozyskać 35,5 tys. nowych podatników, którzy wnieśli do miejskiego budżetu dodatkowe co najmniej 58,6 mln zł.

d2i0ur8

Jak zapowiedział Kośmider, trwają pracę nad przygotowaniem i wdrożeniem Krakowskiej Karty Mieszkańca, która będzie dawała osobom płacącym tam podatki szereg ulg i przywilejów. Dokument ma być wdrożony na wiosnę przyszłego roku. Jedną z pierwszych korzyści mają być tańsze bilety na komunikację miejską.

Jak dodał, przeprowadzane badania pokazały, że połowa ankietowanych osób zadeklarowała chęć do zmiany miejsca płacenia podatków, gdyby ulga w cenie biletu była na poziomie 10 proc. "To oznacza, że przed nami jest jakościowy skok w liczbie pozyskiwanych podatników" - ocenił Kośmider.

Zgodnie z prawem, w przypadku podatku PIT zameldowanie w Krakowie nie jest warunkiem koniecznym, by płacić tam ten podatek. Wystarczy poprawnie wypełnić formularz aktualizacyjny ZAP-3, wskazując w nim krakowski adres zamieszkania i złożyć go osobiście lub wysłać pocztą do odpowiedniego urzędu skarbowego na terenie miasta.

d2i0ur8

Podziel się opinią

Share
d2i0ur8
d2i0ur8