Trwa ładowanie...
d339gl1

Rusza program Take!Cup. System kaucyjny na kubki z napojami na wynos

Pierwszy system kaucyjny napojów na wynos pojawił się w Krakowie. Chociaż na razie będzie działać w czterech kawiarniach, to jego twórcy liczą, że w przyszłości obejmie cały kraj.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Take!Cup ma być alternatywą dla kubków papierowych.
Take!Cup ma być alternatywą dla kubków papierowych. (Pixabay.com)
d339gl1

Program zakłada, że klient, który weźmie na wynos gorący napój w kubku Take!Cup, zapłaci 5 złotych kaucji. Oddać go będzie mógł w każdej kawiarni, która dołączy do programu. Wtedy też otrzyma z powrotem całą kaucję.

W najbliższych dniach twórcy mają udostępnić na stronie internetowej Take!Cup mapę z kawiarniami, które dołączyły do programu.

Na razie Adrian (założyciel firmy lokalnej Take!Cup), Angelika i Adam Golonkowie potwierdzili, że do programu dołączyły cztery krakowskie kawiarnie. Jednak, jak podkreśla Adrian Golonka cytowany przez PAP, "kolejne są zdecydowane na współpracę".

d339gl1

Zobacz też: Tłusty Czwartek. Wielki test pączków - Michał Pol gościem specjalnym "Czy to się opłaca?"

Twórcy chcieliby, żeby w samym Krakowie do Take!Cup przystąpiło 480 punktów. W przyszłości zaś program miałby zostać rozszerzony o kolejne miasta w Polsce. Jak twierdzą autorzy programu, otrzymali zapytanie o uczestnictwo także z Egiptu.

- Wszyscy, z którymi rozmawiamy, reagują pozytywnie i chcą dołączyć do systemu - podkreślił Adam Golonka. W jego ocenie dla kawiarnia dołączająca do programu osiąga podwójną korzyść. Po pierwsze wpisuje się w trend ekologiczny, a po drugie uzyskuje promocję w mediach społecznościowych.

d339gl1

Czytaj też: Polacy kochają "obciachowe" klapki. Kuboty znowu się rozeszły

Rodzeństwo zapewnia, że lokale wydające na papierowe kubki złotówkę, wychodziłyby na plus już po sprzedaży szóstej kawy.

Take!Cup zapewnia różne abonamenty. Kawiarnie mogą wykupić udział w systemie od trzech do 18 miesięcy. 12-miesięczny abonament kosztuje 149 złotych za miesiąc.

Kubek Take!Cup jest stworzony z polipropylenu. Jak zapewniają twórcy programu, jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, ponieważ nie wchodzi w reakcję z żywnością. Pod wpływem wysokiej temperatury nie wytwarza się melamina, kubek nie przenosi smaku ani zapachu. Można go myć w zmywarce oraz nie tłucze się.

d339gl1

Sprawdź: Kasza jaglana wycofana z Biedronki. Nieprawidłowości miał wykryć program FoodRentgen

Można go użyć nawet 500 razy. Po zużyciu może zostać przetworzony np. na doniczkę czy na otwieracz do butelek.

To ciekawe: Elektrownia Bełchatów z nietypową hodowlą. Zapewni dom dla rodziny wędrownych sokołów

- Chcielibyśmy się wpisać w nurt ekologiczny, ponieważ bardzo dużo zasobów jest marnotrawionych, niepotrzebnie zużywanych - tłumaczy Adrian Golonka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d339gl1

Podziel się opinią

Share
d339gl1
d339gl1