Trwa ładowanie...
d3jgzm0
d3jgzm0

Rusza XV ekologiczna kampania "Czyste plaże"

Rusza XV edycja ekologicznej kampanii "Czyste plaże" Fundacji na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek Po Napojach RECAL. W tym roku zaangażowanych jest w nią 7 nadmorskich gmin, Słowiński Park Narodowy oraz spółki zajmujące się recyklingiem.
Share
d3jgzm0

Jak powiedział PAP członek zarządu fundacji RECAL Artur Łobocki w ramach edukacyjnych działań odbędzie 130 warsztatów dla ok. 6 tys. kolonistów. Odpoczywające nad Bałtykiem dzieci dowiedzą się na nich, jak segregować surówce wtórne i dlaczego warto to robić. Dla uczestników warsztatów fundacja przygotowała prezenty.

Kampanię wspierają w tym roku samorządy Gdyni, Jastarni, Władysławowa, gminy Krokowa (Pomorskie), Rewala, Dziwnowa i Świnoujścia (Zachodniopomorskie). Akcja potrwa do końca wakacji.

W ramach kampanii "Czyste Plaże", prowadzonej od roku 2000, odbyło się dotychczas 2262 ekologicznych warsztatów, w których uczestniczyło ok. 107 tys. dzieci i młodzieży.

d3jgzm0

Aluminiowe opakowania po napojach są najcenniejszym surowcem wtórnym. Za kilogram puszek (67 opakowań o pojemności 0,3 litra lub 53 o poj. 0,5 litra) można dostać w punkcie skupu 3-4 zł. Dzięki ponownemu przetwarzaniu tego typu pojemników można zaoszczędzić 95 proc. energii potrzebnej do produkcji aluminium z rudy.

Recykling puszek przyczynia się do obniżenia zanieczyszczenia powietrza i wody. Produkcja wtórnego aluminium jest o 60 proc. tańsza w porównaniu jego wytworzeniem z boksytów.

Z danych fundacji RECAL wynika, że w 2011 r. w Europie przetworzono ponownie 68 proc. alu-puszek, które trafiły na rynek. Najwyższy poziom recyklingu miała Finlandia - 98 proc. Kraj ten wyprzedził dotychczasowego światowego lidera - Brazylię, w której przetwarza się do 97 proc. aluminiowych pojemników. W Polsce w 2012 r. poziom recyklingu alu-puszek wyniósł 76 proc.

d3jgzm0

Podziel się opinią

Share
d3jgzm0
d3jgzm0