Trwa ładowanie...

Rydzyk chce rozgrzać Toruń. Na drodze stają mu Francuzi

Francuska firma EDF, zdaniem współpracowników Ojca Dyrektora, celowo blokuje podłączanie geotermalnych źródeł ciepła do sieci w Toruniu.

Rydzyk chce rozgrzać Toruń. Na drodze stają mu FrancuziFot: Piotr Drabik/flickr (CC BY 2.0)
d3fkmkc
d3fkmkc

Powód? Nie chce robić konkurencji dla swojej elektrociepłowni.

EDF to konsorcjum kontrolowane przez francuski rząd. W Toruniu jest właścicielem sieci ciepłowniczej. Oprócz ciepłociągów należą do niej również ciepłownie węglowe, które już niebawem ma zastąpić nowoczesna gazowa elektrociepłownia – donosi "Gazeta Wyborcza".W swoich aktywach Francuzi mają również elektrownię w Rybniku, a także przedsiębiorstwa energetyczne w kilku innych miastach Polski.

Współpracownicy o. Tadeusza Rydzyka przekonują, że firma ma ustawowy obowiązek podłączenia nowego źródła czystej energii. Jednak, mimo że w ustawie taki zapis faktycznie stoi, to nie ma go w rozporządzeniu. – Z EDF bawimy się od 2014 r. – referowała w Sejmie Lidia Kochanowicz-Mańk.

Francuski właściciel sieci oczekuje wpierw od Rydzyka analiz wpływu geotermii na sieć. Ten z kolei twierdzi, że nie otrzymał materiałów niezbędnych do takiej analizy. Jak zapewnia rzecznik francuskiej firmy Julita Karpińska, mapy i dane przekazano na początku stycznia.

d3fkmkc

Problemem redemptorysty okazuje się również temperatura wody, jaką miałby dostarczać. W geotermalnym odwiercie wynosi ona 62 st. C. Tyle aby ogrzać najbliższe budynki, ale do dalszych potrzebna byłaby temperatura 90 st. C. Geotermię musiałby wzmacniać dodatkowo pompy i wymienniki ciepła. Zimą ciepła potrzeby jeszcze więcej.

Tymczasem elektrociepłownia EDF będzie miała moc 356 MW, co pozwala swobodnie ogrzać wszystkich przyłączonych do sieci, niezależnie od pory roku i temperatury na zewnątrz. Jej moc jest ponad 14 razy większa od źródeł o. Rydzyka, który może wyprodukować moc 25 MW.

Jak skończy się ten spór? Gazeta donosi, że aktywa francuskiego operatora zostały wystawione na sprzedaż. Konsorcjum państwowych firm energetycznych już złożyło jedną z ofert, a rząd PiS widzi w tym szansę na repolonizację majątku.

d3fkmkc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fkmkc

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj