Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
waluty
01-02-2013 17:29

Rynek chce sprawdzić determinację ECB?

Informacje nt. mniejszych od oczekiwanych przez rynek płatności banków komercyjnych w ramach zwrotów tanich pożyczek LTRO do banku centralnego – ECB podał, iż 27 instytucji zwróciło 3,484 mld EUR wobec oczekiwań rynku na poziomie 20 mld EUR – mogły stać się jednym z pretekstów do obserwowanego w pewnej chwili osłabienia się euro.

Rynek chce sprawdzić determinację ECB?Źródło: DM BOS
dxk79ot
dxk79ot

Tyle, że równie dobrze można stwierdzić, iż była to zwyczajna, chwilowa realizacja zysków. Jej efektem był krótkotrwały spadek EUR/USD poniżej poziomu 1,36 (dokładny dołek to 1,35856). Ogólna wymowa dzisiejszych danych z USA jest taka, iż strategie typu „risk-on” nadal pozostają w cenie. Stopa bezrobocia wzrosła wprawdzie do 7,9 proc. w styczniu, a liczba nowych etatów poza rolnictwem wyniosła 157 tys. (oczekiwano 160 tys.), to jednak rynek docenił rewizję w górę wcześniejszych odczytów. Pozytywną wymowę miały także dwa kolejne odczyty – indeks nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan wzrósł na koniec stycznia do 73,8 pkt., co wymazało negatywną wymowę wcześniejszego odczytu Conference Board, a indeks ISM dla przemysłu wyraźnie ruszył w górę do 53,1 pkt. z 50,2 pkt. przed miesiącem (po części można było się tego spodziewać biorąc pod uwagę wczorajszy dość dobry odczyt indeksu ISM dla przemysłu).

Po południu EUR/USD wzbił się na nowe szczyty – jesteśmy coraz bliżej złamania bariery 1,37, co otworzyłoby drogę do testu górnego ograniczenia hipotetycznego kanału wzrostowego w rejonie 1,3740. Docelowo można odnieść wrażenie, iż rynek chce sprawdzić rzeczywiste nastawienie Europejskiego Banku Centralnego do zbyt silnej aprecjacji własnej waluty. Najbliższa ku temu okazja może nadarzyć się już w najbliższy czwartek. O tym, czy 7 lutego stanie się punktem przełomowym, piszę w tygodniowym komentarzu. Technicznie ciekawą strefą jest rejon 1,3830-1,3960 zaznaczony na poniższym wykresie tygodniowym, jako granatowy trójkąt. Jest on wyliczony na bazie 61,8 proc. zniesienia Fibonacciego od maja 2011 r. do lipca 2012 r., a także hipotetycznego ograniczenia szerokiego kanału wzrostowego.

(fot. DM BOŚ)
Źródło: (fot. DM BOŚ)

Wykres dzienny EUR/USD

(fot. DM BOŚ)
Źródło: (fot. DM BOŚ)

Wykres tygodniowy EUR/USD

dxk79ot

Marek Rogalski,
Główny analityk walutowy DM BOŚ

_ Nota prawna: Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców.
Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. _

dxk79ot
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxk79ot