Rynek eurodolara - szykują się duże zmiany?
Notowania azjatyckie nie zmieniły obrazu rynku. Eurodolar pozostawał w ograniczonym zakresie zmian pomiędzy 1,2606 i 1,2641. Dziś nie poznamy żadnych istotnych informacji o charakterze makroekonomicznym z Eurolandu.
19.11.2008 08:56
RYNEK MIĘDZYNARODOWY
Notowania azjatyckie nie zmieniły obrazu rynku. Eurodolar pozostawał w ograniczonym zakresie zmian pomiędzy 1,2606 i 1,2641. Dziś nie poznamy żadnych istotnych informacji o charakterze makroekonomicznym z Eurolandu.
Z Wielkiej Brytanii poznamy protokół z ostatniego posiedzenia BoE. Wiadomość ta może wpłynąć na notowania funta szterlinga. Z USA poznamy informacje z rynku nieruchomości, dotyczące dynamiki rozpoczętych budów oraz wydanych zezwoleń w październiku. W obu przypadkach rynek spodziewa się nieznacznie lepszych informacji niż poprzednio. Inflacja CPI szacowana jest na 4,1% r/r. Biorąc pod uwagę wczorajszy odczyt PPI, można spodziewać się niższej wartości dynamiki zmian cen. Odczyt ten może wpłynąć na wartość dolara ze względu na oczekiwania co do zmian w polityce monetarnej. Ilość rozpoczętych budów szacuje się na 780 tysięcy, przy poprzednich 817. Wieczorem naszego czasu opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia FED. W związku z brakiem informacji o charakterze makroekonomicznym z Europy większe zmiany na rynku mogą wystąpić dopiero w trakcie publikacji danych z USA. Giełda w Nowym Jorku zyskała na wartości. Indeks Dow Jones zamknął się na poziomie 8424,75 pkt., tj. 1,83%.
Złoto pozostawało w ograniczonym zakresie zmian pomiędzy 736,80 a 739,68 usd/oz.
O godzinie 08.06 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,2623 dolara.
Sytuacja techniczna eurodolara: w dalszym ciągu zmienia się tylko w symbolicznym zakresie. Nadal też mamy do czynienia z zacieśniającymi się zmianami cen w ramach obowiązującej od kilkunastu dni konsolidacji. Biorąc pod uwagę charakter formacji (konsolidacja w takim obszarze sugerować może powrót na rynek niedźwiedzi) oraz zapowiedzianą na dzisiaj kolejną serię ważnych informacji przyjąć można, że podobnie jak wczoraj do godzin popołudniowych niewiele się wydarzy. Charakterystyczna obecnie przestrzeń 1,2565 – 1,2695 będzie najprawdopodobniej dominować w pierwszej części handlu. O kierunku zadecyduje reakcja rynku na dane o stanie amerykańskiej gospodarki.
RYNEK KRAJOWY
Rynek krajowy również pozostawał spokojny. Wspólna waluta osiągnęła minimum na poziomie 3,8085, a dolar 3,0112. Dziś nie poznamy żadnych istotnych informacji o charakterze makroekonomicznym z naszego kraju. W związku z tym rynek nasz może pozostawać pod wpływem czynników wewnętrznych tj. między innymi wypowiedzi dotyczących przyjęcia przez nasz kraj euro. Giełda w Warszawie straciła na wartości. Indeks WIG20 zamknął się na poziomie 1609,55 pkt., tj. (-3,86)%. W związku z przebiegiem i zamknięciem notowań za oceanem możliwe są dzisiaj wzrosty na rynku.
O godzinie 08.18 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,8132, a za dolara 3,0165 złotego.
Sytuacja techniczna na rynku złotego: godziny sesji nocnej niewiele zmieniły. Na rynku pary USD/PLN po wczorajszym wybiciu w rejon 3,0700 doszło do klasycznego odreagowania – ceny wycofały się w okolice figury 3,0100. Po takich zmianach ewidentnie widać, że przewaga cały czas leży po stronie zainteresowanej słabszym złotym. Dopiero ewentualne zejście poniżej wsparcia 2,9700 mogłoby zmienić taki układ sił. Poranny układ na wskaźnikach intra day w dalszym ciągu bardzo ogranicza miejsce do głębszych spadków. W przypadku pary EUR/PLN: wczorajszy szczyt miał wartość 3,8700, dzisiejsze poranne odreagowanie natomiast sięgnęło poziomu 3,8080. Biorąc pod uwagę zmienność na wskaźnikach technicznych oraz próbę zarysowania wsparcia na linii 3,8080 przyjąć można założenie, że w ciągu najbliższych godzin dominować będzie zakres zmian pomiędzy 3,8000 – 3,8500. Po wczorajszym wybiciu linia lokalnego oporu przesunęła się na poziom 3,8700.
Część techniczna: dr Jarosław Klepacki
Część makroekonomiczna: Maciej Kowal ECM S.A.