Trwa ładowanie...
dhxpepu

Rynek ma chęć na osłabianie złotego; dług spodziewa się korekty

01.12. Warszawa (PAP) - Na rynkach finansowych przeważa negatywny sentyment, którego trwale nie zdołała poprawić środowa skoordynowana akcja banków centralnych sześciu krajów....
Share
dhxpepu

01.12. Warszawa (PAP) - Na rynkach finansowych przeważa negatywny sentyment, którego trwale nie zdołała poprawić środowa skoordynowana akcja banków centralnych sześciu krajów. Inwestorzy sprzedają złotego, a dług spodziewa się korekty po ostatnim umocnieniu.

"Euforie mają to do siebie, że krótko trwają. Euforia była na giełdach, na walucie raczej nie. Złoty jest uparty i nie chce się umacniać. Jest duża chęć na to, żeby osłabiać złotego; jest to gra przeciwko NBP i BGK. Wygląda, jakby rynek chciał przetestować wyższe poziomy EUR/PLN" - powiedział PAP Karol Zaluski z ING BSK.

Jego zdaniem środowa skoordynowana akcja banków centralnych może być początkiem "cyklu decyzji, które muszą zapaść", aby trwale rozwiązać problemy, z jakimi obecnie borykają się rynki finansowe.

dhxpepu

Amerykańska Rezerwa Federalna i 5 innych banków centralnych zdecydowało o obniżeniu stopy procentowej na swapy dolarowe o 50 pkt bazowych - podały banki w środę w komunikacie. W skoordynowanej akcji oprócz Fed wziął udział Bank Kanady, Bank Anglii, Bank Japonii, EBC i Bank Szwajcarii.

Z informacji PAP wynika, że rynek zaczął dyskontować m.in. deficyt na rachunku bieżącym, który we wrześniu wyniósł 1.901 mln euro.

Obecnie polska waluta, za względu na dużą płynność rynku, służy także jako zabezpieczanie transakcji w regionie, tzw. proxy hedge.

"Złoty będzie zmienny, może wahać się znacznie poniżej ostatnich minimalnych poziomów. EUR/PLN może testować 4,4900, w przeciwnym razie 4,50 oraz 4,52 będą mocnymi oporami" - napisano w porannym komentarzu Banku Pekao SA.

dhxpepu

Na otwarciu w czwartek spadek zanotowały indeksy: WIG20, BUX, DAX, CAC40. Wzrósł natomiast FTSE100.

DŁUG SIĘ OSŁABIA, RYNEK WYCZULONY NA "NEWSY"

Rentowności obligacji wzrosły w stosunku do środowego zamknięcia o ok. 6 pb w związku m.in. z lekkim osłabieniem na giełdach.

"Reakcja na akcję banków centralnych była bardzo duża - także na rynku polskim, czego efektem był spadek rentowności nawet o 20 pb - co jest dużym ruchem w skali jednego dnia. Należy wziąć jednak pod uwagę, że rynek w ostatnim czasie, w związku ze zbliżającym się końcem roku, jest mniej aktywny (...) i wszelkie wydarzenia mają zwiększone przełożenie na reakcję rynku" - powiedział PAP Piotr Żółtowski z Banku BPH.

dhxpepu

"Płynność rynku spotęgowała reakcję po interwencji. Wydaje mi się, że ta reakcja była trochę za duża w stosunku do istotności wczorajszego wydarzenia (...). Oczekiwałbym jakiejś korekty - problemy pozostają nierozwiązane, sentyment nadal jest negatywny" - dodał.

Zdaniem dilera podjęcie takiej skoordynowanej akcji oznacza, że banki podzielają podobne obawy, a sytuacja na rynkach jest bardzo trudna.

"Niewykluczone, że zaraz nastąpi podobny ruch w górę" - powiedział Żółtowski.

czwartek środa środa 9.45 16.20 9.05

EUR/PLN 4,5130 4,4965 4,5537 USD/PLN 3,3610 3,3402 3,4289 EUR/USD 1,3425 1,3466 1,3279

OK0114 4,92 4,87 4,97 PS0416 5,24 5,20 5,32 DS1021 5,97 5,94 6,03 (PAP)

mak/ osz/

dhxpepu

Podziel się opinią

Share
dhxpepu
dhxpepu