WP
Gazeta Krakowska
solidarność
08-11-2007 (07:56)

Rynek pracy przesadnie elastyczny

W Polsce mamy jeden z najbardziej elastycznych rynków pracy w Europie - twierdzi Stéphane Portet, autor opublikowanego dziś raportu na ten temat, przygotowanego na zlecenie NSZZ Solidarność.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Choć nasze prawo przewiduje wiele form elastycznego zatrudnienia, pracodawcy wykorzystują tylko dwie - umowę o pracę na czas określony oraz samozatrudnienie. Z raportu wynika, że w Polsce aż 27 proc. pracowników ma umowy o pracę na czas określony. Pod tym względem jesteśmy w Europie na drugim miejscu po Hiszpanii.
_ Są firmy, np. stacje benzynowe, w których 85 proc. załogi ma umowy czasowe _ - opowiada Portet. Podobnie jest z samozatrudnieniem. Portet szacuje, że tak pracuje 19,5 proc. osób.
_ Ludzie godzą się na tę formę zatrudnienia, bo wtedy zarabiają więcej _ - tłumaczy.

Opublikowany raport jest częścią kampanii informacyjnej "Polska przyjazna pracownikom", która ma przekonać pracodawców do zatrudniania pracowników na stałe umowy. _ Walczymy z zatrudnieniem czasowym, bo jest ono niekorzystne dla pracowników i dla gospodarki _ - mówi Marta Pióro, rzecznik NSZZ Solidarność. Jej zdaniem, ludzie muszą mieć poczucie stabilizacji, wtedy mogą lepiej zaspokajać swoje potrzeby, a to wpływa na rozwój gospodarki.

Podobnego zdania jest Portet: _ Elastyczność pracy jest dobra, gdy jest dostosowana zarówno do potrzeb pracownika, jak i pracodawcy. Dziś w Polsce całe ryzyko ponosi pracownik _ - wyjaśnia

WP

Joanna Ćwiek
POLSKA Gazeta Krakowska

Polub WP Finanse
WP
WP