Rynek pracy w Polsce. W sierpniu było mniej ofert pracy w internecie
Barometr ofert pracy, przygotowywany przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, spadł drugi miesiąc z rzędu.
Nieco mniej ofert pracy zamieszczanych jest w internecie. W sierpniu ich liczba spadła niemal we wszystkich województwach. Wyjątek stanowi województwo warmińsko-mazurskie.
Barometr ofert pracy, przygotowywany przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, spadł drugi miesiąc z rzędu. Autorzy raportu ostrożnie interpretują tę zmianę. "Nie trwa długo i nie musi oznaczać prognoz trwalszego odwrócenia pozytywnych tendencji na rynku ofert pracy" - dodali.
Zwracają uwagę, że za przewidywaniami tego spowolnienia przemawia obserwowany spadek liczby wolnych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych oraz pogorszenie nastrojów gospodarczych w Europie.
Jeżeli porówna się obecnie zachodzące zmiany w stosunku do tych sprzed roku, widać, że największy przyrost ofert wystąpił w zawodach usługowych, nieznacznie mniejszy w tych wymagających wykształcenia w naukach ścisłych i inżynieryjnych, natomiast na końcu plasują się nauki społeczne i prawne, w tym ekonomiczne. Dynamika wzrostu liczby ofert skierowanych do absolwentów wszystkich grup kierunków kształcenia zmniejsza się - dodają autorzy raportu.
W sierpniu wzrosła liczba ofert dla pracowników fizycznych.