Trwa ładowanie...
d1p9mfm
euro
18-09-2009 12:10

Rynek w zakresach

Rynki amerykańskie lubią zaskakiwać inwestorów z innych części globu, co było aż nadto widoczne w tym tygodniu.

d1p9mfm
d1p9mfm

W poniedziałek po silnym tąpnięciu na rynkach azjatyckich i niskim otwarciu parkietów europejskich, indeks S&P500 osiągnął nowe maksimum trendu wzrostowego odwracając w ten sposób negatywny sentyment. To ustawiło nastroje praktycznie na cały tydzień. W czwartek wydawać się mogło, że rynek będzie silny po środowej zwyżce. Odzwierciedleniem tego było np. wysokie otwarcie indeksów na polskiej giełdzie. Po stosunkowo wysokim otwarciu w USA rynek nie był jednak w stanie kontynuować żwyżki. Dobre dane makroekonomiczne w postaci znacznie wyższego odczytu indeksu Filadelfia Fed zdołały wywołać tylko chwilowy entuzjazm po czym nastąpiła realizacja zysków w kierunku 1060 punktów na S&P500. Skala przeceny była zgodnie z naszymi oczekiwaniami niewielka i nie ma jeszcze wpływu na średnioterminowy obraz rynku. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w dniu dzisiejszym jest podjęcie kolejnej próby wzrostów w kierunku wczorajszych maksimów, a następnie ponowna i być może głębsza realizacja zysków. W najbliższych dniach
brakować będzie bowiem impulsów do kontynuacji wzrostów, a środowe posiedzenie FOMC wzbudza pewne obawy w związku z bardziej jastrzębią retoryką Fedu w ostatnim czasie. Rynek może ponownie zacząć dyskontować szybsze podwyżki stóp w USA, co powinno ostudzić zapał kupujących. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym konsolidacji jest wygasanie kontraktów terminowych. Trend jednak pozostaje wzrostowy i należy o tym pamiętać przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

EURPLN

Wzrost niepewności na rynkach w związku z wygasaniem serii wrześniowych kontraktów terminowych sprzyja realizacji zysków z ostatnich trendów. Złoty reaguje niewielkim osłabieniem w relacji do euro, ciągle w ramach obowiązujących od początku sierpnia zakresów. Niechęć do zajmowania długich pozycji w złotym na obecnych poziomach może wynikać z publikowanych ostatnio danych makro z Polski, które prawie bez wyjątku były gorsze od oczekiwań. W ostatnich tygodniach zwraca uwagę także relatywnie słabsze zachowanie polskiego rynku akcji. Podatność złotego na osłabienie może w najbliższym czasie wrosnąć, jeśli nastroje na rynkach globalnych pogorszą się.

EURUSD

Pd długiej serii wzrostów notowań euro względem dolara w końcówce tygodnia pojawiła się skłonność do realizacji zysków. Podobne nastroje panują na rynku akcji i surowców. W związku z serią wzrostowych świeczek na wykresie eurodolara, ewentualna korekta w kierunku 1,4540 będzie dobrą okazją do zajęcia krótkoterminowej pozycji długiej, zgodnie z koncepcją tzw. formacji "bułki z masłem" Di Napoliego. Stop loss ustawiamy poniżej kolejnego zniesienia fibonacciego przy 1,4470. Zatrzymanie się na zniesieniu 38,2% jest bardzo częste w silnych trendach. Najbliższe dni będę ubogie w dane makroekonomiczne, co może zwiększyć skuteczność sygnałów technicznych. Pierwszym istotnym wydarzeniem w przyszłym tygodniu będzie posiedzenie FOMC w środę.

GBPUSD

Słabe zachowanie funta w ostatnich dniach zostało potwierdzone impulsem spadkowym w kierunku 1,63 na GBPUSD. Funt tracił również istotnie w relacji do euro i jena. Na rynku krążą plotki o dużych zlewarowanych pozycjach długich na GBPJPY utrzymywanych przez japońskie rachunki. Spekuluje się, że przebicie wsparć technicznych powinno doprowadzić do przymusowej wyprzedaży tych pozycji. Funtjen osyluje obecnie w strefie 148,65-149, a więc w pobliżu minimów z środy. Wobec braku istotnych danych makro w najbliższych dniach, notowania funta powinny być skorelowane z ogólnym sentymentem na rynkach.

d1p9mfm

USDJPY

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami wczorajsza obrona poziomu zniesienia 61,8% fibo przy 90,58 była dobrą okazją do krótkoterminowych zakupów USDJPY. Notowania dolarjen dość szybko wróciły powyżej 91, a pokrywanie krótkich pozycji doprowadziło do testu strefy oporu 91,50-91,70. Sprzyjała temu poprawa sentymentu do dolara oraz chęć realizacji zysków przed długim świętem w Japonii. Utrzymywanie się notowań USDJPY w pobliżu 91 jenów za dolara jest sygnałem niepewności, co do perspektyw utrzymania najszybszej linii trendu spadkowego.

IDMSA.PL

d1p9mfm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p9mfm