Rynki pod presją podaży
Na giełdach podaż w dalszym ciągu gra pierwsze skrzypce i bardzo możliwe, że także dzisiaj zobaczymy kontynuację spadków. Rynki za oceanem negatywnie odbierają informacje dotyczące działań zbrojnych w Syrii. Z kolei w Chinach inwestorzy nadal pozostają w dobrych nastrojach po wczorajszym odczycie PMI, chociaż nie wydaje się, aby w trakcie kolejnych sesji ten optymizm został utrzymany.
24.09.2014 | aktual.: 24.09.2014 12:14
Wall Street podążała wczoraj za europejskimi indeksami, choć spadki za oceanem nie były tak silne jak w Europie. Amerykańska giełda znalazła się pod kreska już drugi dzień z rzędu, a najwięcej taniały spółki związane z unikaniem podatków w USA poprzez przenoszenie swoich głównych kwater do innych państw. Wczoraj administracja prezydenta Obamy zapowiedziała wprowadzenie planu zwalczania tego procederu. Również drugi dzień z rzędu tracił chiński gigant z branży e-commerce Alibaba.
Dzisiejsza sesja w Chinach przebiegała pod dyktando strony kupującej. Indeks chińskich spółek notowanych na giełdzie w Hong Kongu zyskiwał ponad +1,0%, z kolei SHANGHAI SE Composite zakończył notowania +0,8% wzrostem. Zwyżkę napędzały głównie firmy przemysłowe, które po wczorajszym pozytywnym odczycie indeksu PMI są w centrum uwagi. W Japonii indeks href="http://finanse.wp.pl/isin,NIKKEI225,notowania-podsumowanie.html">Nikkei225Nikkei225 (Zobacz notowania indeksu ») straci -0,5% po publikacji indeksu PMI dla przemysłu - wst., który wyniósł 51,7 pkt. wobec spodziewanych 52,5 pkt.
Na warszawskim parkiecie niedźwiedzie ponownie przejęły inicjatywę i po wzrostowym otwarciu znajdujemy się już pod kreską. O godzinie 10:00 poznaliśmy odczyt indeksu klimatu gospodarczego instytutu Ifo. Obrazuje on nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców i jest uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o kondycji niemieckiej gospodarki. Opublikowany wynik wypadł znacznie niżej niż prognozowano, zniżkując już kolejny raz. Odczyt na poziomie 104,7 pkt., wobec spodziewanych 105,7., nie będzie sprzyjał w kolejnych godzinach sesji rynkowi akcji i powinniśmy obserwować dalsze spadki na w całej Europie. O godzinie 10:15 indeks dwudziestu największych spółek traci -0,04%. Wśród jego komponentów najlepiej radzą sobie href="http://finanse.wp.pl/isin,PLPKO0000016,notowania-podsumowanie.html">PKOBPPKOBP (Zobacz notowania spółki ») oraz href="http://finanse.wp.pl/isin,PLPZU0000011,notowania-podsumowanie.html">PZUPZU (Zobacz
notowania spółki »), po przeciwnej stronie rynku znajdują się Alior, LPP oraz PGNiG.
Łukasz Banach
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
XTB