Trwa ładowanie...

Rynki wróciły do wzrostów

Podczas świątecznej przerwy na WGPW nic złego nie wydarzyło się na globalnych rynkach i inwestorzy z Warszawy uznali za wystarczający powód do zakupów. W rezultacie powrót po jednodniowej przerwie był bardzo udany i WIG20 jeszcze przed południem zyskiwał przeszło 1%. Motorem napędowym zwyżek był KGHM, który ostatecznie podrożał o 3,9%.

Rynki wróciły do wzrostówŹródło: BM Banku BPH
d1xb88y
d1xb88y

Po porannym wybiciu indeks cały czas pozostawał na wysokich poziomach, pomimo że w Europie sesja miała charakter neutralny. Pomogło w tym plusowe rozpoczęcie notowań na Wall Street. Najważniejsze dane dnia nadchodziły zza oceanu. Wnioski o zasiłki dla bezrobotnych zgodnie z oczekiwaniami pozostały na poziomie sprzed tygodnia, minimalnie gorsza od oczekiwań była liczba rozpoczętych budów nowych domów, a większa od prognoz była liczba pozwoleń na nowe budowy. W kontekście ewentualnego dodruku pieniądza przez Fed odczyty były trudne do jednoznacznej interpretacji. Jeśli inwestorzy nadal liczą na bank centralny USA to mógł im się podobać słabszy od oczekiwań indeks Philly Fed produkcji przemysłowej (-7,1 vs -4,7 pkt). Chyba tak zresztą jest bo koniec sesji w Europie był wyjątkowo udany. WIG20 z kolei do końca utrzymał wysoki poziom i zamknął dzień zwyżką o 1,1% (2344 pkt), przy wyjątkowo wysokich obrotach 986 mln PLN.

Poświąteczna sesja rozbudziła nadzieje inwestorów w Warszawie na pozytywną końcówkę tygodnia. Dynamiczny, poranny atak popytu wyniósł kurs indeksu szerokiego rynku w pobliże marcowych szczytów i co ważniejsze do końca sesji sprzedającym nie udało się przeprowadzić skutecznego kontrataku. 0,98% wzrost na zamknięciu pozwolił na wyrysowanie w układzie dziennym białej świecy z długim korpusem, świadczącej o przewadze kupujących w trakcie dnia. Notowania zatrzymały się na poziomie 42 408 pkt a więc 8 pkt powyżej oporu. Fakt ten skłania do poglądu, że popyt nie powiedział jeszcze ostatniego słowa a najbliższy opór na 42 439 pkt, ustanowiony przez szczyt z lutego stoi w zasięgu ręki już w trakcie dzisiejszej sesji. Prowzrostową tendencję potwierdziły wczoraj również obserwowane oscylatory. RSI pokonał swój szczyt z czerwca kierując się w stronę górnego ograniczenia zakresu wahań, charakterystycznego dla rynku wzrostowego, a zatem poziomów nieobserwowanych od lutego. Ruch potwierdza również z każdym dniem
umacniający się ADX. Dla indeksu szerokiego rynku trwałe wybicie kursu powyżej obszaru 42 400 -42 439 pkt stanowić będzie mocną prowzrostową przesłankę. Wydostanie się indeksu z rocznej konsolidacji otworzy drogę do zwyżki, która w pierwszej fali dotrzeć może nawet w okolice 44 500 pkt.

Biuro Maklerskie Banku BPH

d1xb88y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xb88y