Ryzyka odeszły na bok

W czwartek strona popytowa z WGPW na dobre odzyskała wigor, mając zresztą w całej rozciągłości rynków poparcie z zagranicy. Począwszy od Azji, gdzie najważniejsze indeksy rosły od 1% do 2%, poprzez skokowo drożejące obligacje takich państw jak Włochy, rosnący kurs eurodolara oraz pozytywny start europejskich giełd akcji widać było zwiększenie apetytu do ryzyka.

09.03.2012 08:57

WIG20 poszedł śladem wzrostów i po kilku godzinach zyskiwał około 1%. Odreagowanie spadków z początku tygodnia odbywało się na fali doniesień, że jednak wymagana większość prywatnych wierzycieli Grecji przystanie na warunki planu oddłużania tego kraju. Z kolei dane makro nie przeszkadzały w odbiciu. Najważniejszą pozycją z Europy była styczniowa dynamika produkcji przemysłowej w Niemczech i okazała się lepsza od prognoz (1,6% vs 1,1%).

Ważne dane z USA to liczba bezrobotnych ubiegających się o zasiłek po raz pierwszy, za zeszły tydzień – ta pozycja była nieco gorsza od prognoz (362 tys. vs 352 tys.). Publikacja odczytu zbiegła się w czasie z lekkim pogorszeniem nastrojów na rynkach, ale taka sytuacja nie trwała długo i po dobrym starcie giełd z USA, indeksy europejskie powróciły do wzrostów i w większości finiszowały na dziennych maksimach. WIG20 poddał się fali zwyżek, aczkolwiek ostateczny wynik +1,4% (2297 pkt) odbiegał skalą od zwyżek na zachodzie.

Obraz
© (fot. BM Banku BPH)

Powrót optymizmu na rynkach dał jasny sygnał dla byków na warszawskim parkiecie, co w przypadku indeksu szerokiego rynku przełożyło się wczoraj na przeszło 1,3% zwyżkę, której towarzyszyły solidne, przekraczające poziom 1 mld zł obroty. Wyrysowana w obrazie graficznym sesji biała świeca jednoznacznie wskazuje na przewagę strony popytowej. Po otwarciu, które miało miejsce powyżej poziomu poprzedniego zamknięcia, kupujący zwieńczyli swój dorobek zamknięciem na maksimach sesji. Ruch zakończył się w okolicach istotnego oporu, wyznaczonego przez poprowadzoną po szczytach z czerwca i lipca ubiegłego roku opadającą linię trendu, wokół której rynek oscyluje od czterech tygodni.

Obrany przez rynek kierunek potwierdza zachowanie szybkich oscylatorów, uwagę zwraca RSI, który zbliżył się do oporu wyznaczonego przez opadającą linię trendu. Niejednoznacznie zachowuje się natomiast oscylator siły trendu ADX. Podtrzymanie dobrych nastrojów na parkietach zagranicznych powinno wspierać kupujących ale bliskość solidnych oporów może uniemożliwić kontynuację odbicia w stylu z ostatnich dwóch dni.

BM Banku BPH

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)