Ryzyko polityczne w Grecji determinuje rynki
Poniedziałkowa sesja zmaterializowała negatywne nastroje z końcówki poprzedniego tygodnia i w tym kontekście niepewność polityczną w Grecji. Niepokojące dla rynków były również doniesienia z Niemiec, gdzie będąca u władzy partia CDU przegrała wybory lokalne w drugim kolejnym landzie a także problemy banków w Hiszpanii.
Co ciekawe nawet obniżenie stóp referencyjnych przez Bank Centralny Chin zostało przyjęte bardzo chłodno, nie jako zwiększenie płynności w sektorze bankowym, ale jako spóźniona reakcja na problemy gospodarcze. W odpowiedzi już na starcie kontrakty spadły pod kreskę i taka sytuacja utrzymała się do końca dnia. Niewiele zmieniło otwarcie giełd w USA, gdzie spadki na początku notowań sięgały 1%. Seria kontynuacyjna zamknęła dzień na poziomie 2 115 pkt, 1,8% poniżej odniesienia. LOP osiągnął wartość 114 tys.
Wczorajsze notowania nie należały do udanych dla kupujących. Z samego rana niedźwiedzie zepchnęły kurs poniżej odniesienia, w efekcie czego na wykresie dziennym powstała niewielka luka bessy. Kolejne godziny potwierdziły dominację sprzedających i ostatecznie obrazem graficznym dnia stała się długa, czarna świeca. Co istotne, zakres spadków dotarł do kluczowego poziomu wsparcia wynikającego z dołka z grudnia ubiegłego roku, umiejscowionego na poziomie 2 117 pkt. W cenach zamknięcia powyższy poziom został naruszony, choć nie przesądza to jeszcze o jego trwałym pokonaniu.
Brak reakcji ze strony kupujących w trakcie dzisiejszych notowań może wywołać kontynuację spadków w kierunku 2 061 pkt, czyli minimum z października 2011 r. Negatywny scenariusz zdają się potwierdzać obserwowane wskaźniki. RSI spadł po wczorajszej sesji poniżej swojego dołka z kwietnia, tym samym wychodząc z charakterystycznego dla rynku byka zakresu wahań, co może implikować pogłębienie spadków a także zmianę trendu w szerszym terminie. Ten z kolei staje się coraz silniejszy, co podkreśla ADX. Niejaką szansą dla popytu jest brak potwierdzenia ze strony wskaźników na indeksie WIG20, gdzie RSI nadal mieści się w zakresie wahań z ośmiomiesięcznej konsolidacji.
Biuro Maklerskie Banku BPH