Rząd chce dać starostom więcej czasu na spisanie nieruchomości

Rząd chce, by starostowie powiatów mieli czas do połowy maja 2013 roku na uzupełnienie niekompletnego dziś wykazu nieruchomości należących do Skarbu Państwa i samorządów. W tym celu przyjął we wtorek projekt ustawy przedłużający dotychczasowe terminy.

13.03.2012 | aktual.: 13.03.2012 15:21

Chodzi o zmianę ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Ustawa ta weszła w życie 19 listopada 2007 r. i nałożyła na starostów obowiązek utworzenia wykazów nieruchomości państwowych i samorządowych na poziomie powiatowym.

Początkowo dano starostom na to tylko sześć miesięcy, potem po protestach samorządowców Sejm wydłużył ten termin do 18 miesięcy. Starostowie zaczęli tworzyć i uzupełniać wykazy, ale nadal nie można powiedzieć, że obejmują one wszystkie nieruchomości należące do państwa i do samorządów. To z kolei utrudnia w pełni skuteczne przeprowadzenie akcji ujawniania prawa własności tych nieruchomości w księgach wieczystych.

Dlatego w przyjętym we wtorek projekcie rząd proponuje nowy końcowy termin uzupełniania przez starostów wykazów nieruchomości państwowych i samorządowych. Starostowie mieliby 66 miesięcy, czyli 5,5 roku (liczonych od 19 listopada 2007 r.) na to, by uzupełnić niekompletny wykaz i przekazać go wojewodom, marszałkom województw, wójtom, burmistrzom i prezydentom miast oraz innym organom reprezentującym Skarb Państwa. Wszyscy oni z kolei mieliby obowiązek współpracy ze starostami.

Do 72 miesięcy, czyli sześciu lat (licząc od 19 listopada 2007 r.), zostałby wydłużony termin na złożenie w sądach rejonowych wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.

Nowe uprawnienia zyskaliby wojewodowie. Mogliby oni żądać od starostów uzupełnienia wykazu. Wojewodowie kontrolowaliby również składanie w sądach wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości sektora publicznego, a także składanie wniosków o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez Skarb Państwa.

Raz w roku minister administracji i cyfryzacji przedstawiałby rządowi informację o uaktualnionym zestawieniu zbiorczym. Na podstawie tego zestawienia główny geodeta kraju musiałby sporządzić do końca 2015 r. wykaz nieruchomości Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego, dla których nie złożono wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności - informuje w komunikacie CIR.

Projekt trafi teraz do parlamentu. Ustawa, po jej uchwaleniu i podpisaniu przez prezydenta, miałaby wejść w życie po miesiącu od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)