Rząd chiński zapowiada kontynuację inwestycji zagranicznych
Władze chińskie zapowiadają kontynuację polityki promocji inwestycji zagranicznych i współpracy transgranicznej. Deklaracje taką złożyli przedstawiciele rządu na XVI Międzynarodowych Targach Inwestycji i Handlu Zagranicznego w Xamenie w Chinach.
11.09.2012 | aktual.: 11.09.2012 15:11
- Inwestycje zagraniczne są głównym kołem napędowym rozwoju ekonomii globalnej. Dlatego powinniśmy walczyć z protekcjonizmem i usuwać bariery dla tworzenia lepszego środowiska dla inwestycji zagranicznych - oświadczył podczas targów cytowany przez agencję Xinhua członek Stałego Biura Politycznego Ma Kai.
Według raportu Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju przy ONZ z lipca, ogólne inwestycje zagraniczne na świecie w 2011 r. przekroczyły wartość 1,5 bln dolarów i są najwyższe od czasu przedkryzysowego w 2008 r.
Inwestycje bezpośrednie w krajach rozwijających się wzrosły w 2011 r. o 21 proc. i wyniosły 748 mld dolarów, a w krajach wysokorozwiniętych wzrost był 11-procentowy i osiągnął poziom 684 mld dolarów.
Według oficjalnych statystyk chińskiego Ministerstwa Handlu, bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Chinach osiągnęły poziom 116 mld dolarów, ale z powodu spowolnienia wzrostu gospodarczego w tym roku będą znacznie niższe. W pierwszych 7 miesiącach roku podliczono je na 66,7 mld dolarów, co oznacza około 4-proc. spadek w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.
Ostatnie doniesienia o wzroście kosztów produkcji w Chinach powodują widoczny odpływ kapitału zagranicznego z Chin. Według najnowszego raportu Izby Handlowej USA, 21 proc. amerykańskich firm działających na terenie Chin planuje przeniesienie do innych krajów południowo-wschodniej Azji.
Zdaniem Roberta Mundella (laureata Nobla, uważanego za "ojca chrzestnego" euro) Chiny będą miały wielkie kłopoty ze ściągnięciem do swojego kraju nowego kapitału zagranicznego i nowych technologii. W jego opinii władze Pekinu muszą zmodyfikować swoją politykę gospodarczą, żeby zachęcić obcy kapitał. Uważa on, że Chińczycy powinni znacznie obniżyć stawki podatkowe, które zrekompensowałyby wzrost kosztów pracy i surowców.
Wiceminister handlu Gao Hucheng powiedział agencji Xinhua, że należy otworzyć dla kapitału zagranicznego nowoczesne rolnictwo, produkcję najbardziej zaawansowanych produktów technicznych, nowe technologie, nowe źródła energii i sektor usług.
Poza tym - zdaniem Gao - jest jeszcze wiele niszowych regionów na zachodzie i w centrum Chin, w których jest tania siła robocza. Powinno się tam stworzyć odpowiednie warunki dla zagranicznych inwestorów. Podobną szansą dla nich powinna być możliwość uczestniczenia w restrukturyzacji państwowych przedsiębiorstw, poprzez fuzje i przejęcia.
Z Pekinu Jacek Wan