Trwa ładowanie...
d19ji5v

Rząd Czech rozważa połączenie reformy emerytalnej z emisją obligacji

Czeski rząd rozważa połączenie projektu emisji obligacji dla osób fizycznych z finansowaniem reformy emerytalnej - poinformowała we wtorek agencja CTK, powołując się na przedstawiciela departamentu prasowego ministerstwa finansów Jakuba Haasa.

Share
d19ji5v

Według niego szef resortu Miroslav Kalousek uważa projekt obligacji dla obywateli za jeden ze swych głównych priorytetów.

- Rozważa się także możliwości połączenia projektu z reformą emerytalną i trwają intensywne konsultacje z Czeskim Bankiem Narodowym oraz pozostałymi zaangażowanymi w to podmiotami na temat rozwiązania problemów infrastruktury technicznej i dystrybucji obligacji - powiedział Haas.

Według niego szczegóły projektu zawierać będzie dokument na temat strategii finansowania długu państwowego i administrowania nim, który rząd ma opublikować na początku grudnia.

W czerwcu bieżącego roku prezydent Vaclav Klaus podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym, która opodatkowuje oprocentowanie ewentualnych obligacji dla osób fizycznych stawką 15 proc. Nowela przewiduje również, że obywatele będą mogli kupować papiery wartościowe bezpośrednio od ministerstwa finansów lub od utworzonych przez nie spółek. Posiadaczom obligacji zezwoli się na ich swobodne zbywanie.

d19ji5v

Jak zaznacza CTK, krajowych banków zbytnio nie cieszy możliwość samodzielnego sprzedawania obligacji przez państwo. Obawiają się bowiem utraty klientów, lokujących dotąd swe oszczędności na wkładach terminowych i kontach oszczędnościowych. Banki nie mają jednak większej chęci do oficjalnego wypowiadania się na ten temat.

Jak oświadczył niedawno czeski premier Petr Neczas, reforma emerytalna pociągnie za sobą koszty rzędu dziesiątek miliardów koron (miliardów złotych)

d19ji5v

Podziel się opinią

Share
d19ji5v
d19ji5v