Trwa ładowanie...

Rząd debatuje o projekcie ustawy budżetowej na 2014 rok

Rada Ministrów na rozpoczętym w piątek po godz. 16.30. posiedzeniu ma przyjąć projekt budżetu na 2014 rok oraz strategię zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2014-17. Wstępnie przyjęto, że deficyt w przyszłym roku nie przekroczy 47,7 mld zł.

Rząd debatuje o projekcie ustawy budżetowej na 2014 rokŹródło: Thinkstockphotos
d15b7yx
d15b7yx

Wstępny projekt budżetu został przyjęty przez rząd na początku września po trwającym dwa dni posiedzeniu; następnie został on przesłany do konsultacji społecznych. Premier Donald Tusk mówił wówczas po posiedzeniu rządu, że kilkanaście godzin bardzo poważnej dyskusji pokazało, że budżet został skonstruowany odpowiedzialnie. Do końca września ostatecznie przyjęty dokument powinien trafić do Sejmu.

We wstępnym projekcie założono, że deficyt nie przekroczy 47,7 mld zł. Początkowo rozważano deficyt w wysokości 51,6 mld zł, ale - jak tłumaczył wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski - wskutek zaplanowanych zmian w systemie emerytalnym udało się go obniżyć.

Tusk zapowiedział w piątek w Sejmie, że nie przewiduje żadnych zmian, "jeśli chodzi o główne paramenty budżetu na rok 2014 zapisane w projekcie". Dodał jednak, że pojawią się niewielkie poprawki.

- Zawsze, kiedy mówi się o setkach milionów złotych, są to z punktu widzenia budżetu zmiany niewielkie, ale swoje znaczenie mają. W tym przypadku to jest, jeśli dobrze pamiętam, zmieniony szacunek, jeśli chodzi o dochody z BGK i przeznaczenie tych większych dochodów, których się spodziewamy na budowę dróg; to jest około 400 mln zł - poinformował. Druga zmiana - powiedział Tusk - to "uściślenie kwestii wieloletniego programu dotyczące zbrojenia, czyli przygotowanie rezerwy na rok 2014".

d15b7yx

Z kolei Rostowski pytany w środę o zmiany w projekcie budżetu na 2014 rok, stwierdził jedynie, że "będą małe", a ich szczegóły zostaną przedstawione w piątek.

W przyjętym wstępnie projekcie założono, że w 2014 r. wydatki nie przekroczą 324,2 mld zł i będą niższe o ok. 3 mld zł od przewidywanych wydatków w 2013 r. Podobnie jak w latach ubiegłych zamrożone pozostaną progi podatkowe oraz fundusz wynagrodzeń w jednostkach sektora finansów publicznych (bez samorządów). Na podwyżki mogą natomiast liczyć pracownicy publicznych szkół wyższych, których wynagrodzenia mają rosnąć w nominalnym tempie 9,14 proc. rocznie.

W planie finansowym Funduszu Pracy na rok 2014 przewidziano, że wydatki funduszu będą większe o ponad 1 mld zł niż w 2013 r. i wyniosą ok. 11,8 mld zł. Rząd zaplanował w projekcie utrzymanie w przyszłym roku wydatków na obronę narodową na poziomie 1,95 proc. PKB.

Zgodnie z projektem dochody budżetu państwa wyniosą 276,5 mld zł wobec planowanych w tym roku ponad 275,7 mld zł. Przewidziano, że dochody z dywidend wyniosą 5,1 mld zł, a z opłat, grzywien, odsetek i innych dochodów niepodatkowych 17,2 mld zł. Zgodnie z projektem dochody podatkowe w 2014 r. mają wynieść 247,9 mld zł, a przychody z prywatyzacji 3,7 mld zł. Akcyza na alkohole spirytusowe ma wzrosnąć o 15 proc., a na wyroby tytoniowe - o 5 proc.

d15b7yx

Projekt przygotowano przy założeniu, że w przyszłym roku PKB wzrośnie o 2,5 proc., średnioroczna inflacja wyniesie 2,4 proc., a stopa bezrobocia rejestrowanego utrzyma się (podobnie jak na koniec 2013 r. ) na poziomie 13,8 proc.

Ministrowie mają też przyjąć "Trzyletni plan limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2014-2016". W projekcie zakłada się, że każdego roku limit mianowań wynosić ma 500 osób. 27 sierpnia projekt pozytywnie zaopiniowała Rada Służby Cywilnej.

d15b7yx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15b7yx