Trwa ładowanie...

Rząd dosypie pieniędzy byłym sołtysom. Podwyżka od marca

Równo z początkiem marca byli sołtysi dostaną waloryzację swojego dodatku emerytalnego. Świadczenie zostało wprowadzone w ubiegłym roku i wynosiło do tej pory 300 zł miesięcznie.

Rząd dosypie pieniędzy byłym sołtysom. Podwyżka od marcaRząd dosypie pieniędzy byłym sołtysom. Podwyżka od marcaŹródło: Adobe Stock, fot: Sheviakova
d3m6qgm
d3m6qgm

Program ochrzczony mianem "sołtys plus" wszedł w życie w połowie 2023 r. Świadczenie przysługuje osobom, które piastowały stanowisko sołtysa, a obecnie są w wieku emerytalnym. Dodatek wynosił 300 zł miesięcznie, ale podlega waloryzacji.

Właśnie przyszedł moment na pierwszą z nich. Od 1 marca świadczenie urośnie o 36,36 zł i wyniesie 336,36 zł miesięcznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Program sołtys plus - warunki

Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa mogą uzyskać osoby, które:

  • pełniły funkcję sołtysa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przez okres co najmniej dwóch kadencji, lecz nie mniej niż 8 lat;
  • uzyskały wiek emerytalny: w przypadku kobiet 60 lat, zaś w przypadku mężczyzn 65 lat;
  • nie były skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa
d3m6qgm

Mimo tak jasno określonych warunków, ustawodawca nie ustrzegł się jednak błędów. Dziennik Gazeta Prawna pisał, że z programu nie skorzystało 1185 osób, które w teorii spełniają warunki. Zdarza się bowiem, że sołtys nie osiąga zakładanego minimum 8 lat, choć pełnił funkcję przez dwie kadencje. By doszło do takiej sytuacji wystarczy, że wybory zostaną zorganizowane kilkanaście dni przed upływem pełnych 4 lat. Największych pechowcom do otrzymania świadczenia zabrakło zaledwie kilku dni.

W ubiegłym roku trwały również rozmowy o wynagrodzeniach dla sołtysów. Ustawy nie ma, ale niektóre gminy zdecydowały się zrekompensować ten fakt. W Świdnicy zadecydowano o podwyżce diet. Nowe kwoty sięgają 650 zł miesięcznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3m6qgm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m6qgm