Trwa ładowanie...

Rząd kusi Polaków do powrotu z emigracji. Pożyczka na założenie w firmy bez rejestracji w pośredniaku

Wracasz z emigracji, rząd pożyczy ci pieniądze na rozkręcenie firmy w Polsce. Nie trzeba będzie nawet rejestrować się w pośredniaku. Takie rozwiązanie przygotował resort rodziny, który w ten sposób próbuje zachęcić rodaków do powrotu z zagranicy.

Share
Rząd kusi Polaków do powrotu z emigracji. Pożyczka na założenie w firmy bez rejestracji w pośredniakuŹródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
dpc5lcn

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uważa, że nowe zasady będą korzystne nie tylko dla obywateli, ale także dla urzędów.

Pominięty będzie etap rejestracji obywatela w urzędzie pracy, co zmniejszy koszty administracyjne, a przede wszystkim wydatki na zasiłki dla bezrobotnych.

Wideo: pracodawca nie ucieknie od Pracowniczych Planów Kapitałowych

Resort Elżbiety Rafalskiej planuje też wprowadzić zmiany dotyczące bezrobotnych. Pośredniaki mają zyskać większą elastyczność w stosowaniu różnych narzędzi aktywizacji zawodowej.

dpc5lcn

Teraz poszczególne narzędzia nie będą już przypisane do konkretnych grup społecznych, np. dofinansowanie do zatrudnienia nie będzie zarezerwowane dla osób po pięćdziesiątce.

Urzędy pracy porzucą także profilowanie bezrobotnych, co miało utrudniać im pomoc osobom poszukującym pracy.

Jest też dobra wiadomość dla osób z co najmniej 30-letnim stażem pracy. Po utracie pracy będą mogły liczyć na zasiłek w wysokości 130 proc. stawki podstawowej, czyli 1080 zł.

Wśród bezrobotnych rejestrowanych w urzędach ponad połowa to kobiety. Na koniec lutego stanowiły 54,1 proc. wszystkich bezrobotnych.

Ogólna liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu lutego wyniosła 1 mln 126,7 tys. W ciągu roku ze statystyk urzędów pracy ubyło 256,6 tys. bezrobotnych.

dpc5lcn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpc5lcn
dpc5lcn