Trwa ładowanie...

Rząd nie spieszy się ze skargą w sprawie papierosów mentolowych

Przedłużają się prace nad skargą na dyrektywę tytoniową do Trybunału Sprawiedliwości UE. Ostateczny termin mija za trzy tygodnie, a na razie nie wiadomo, kiedy sprawa trafi na posiedzenie rządu.

Rząd nie spieszy się ze skargą w sprawie papierosów mentolowychŹródło: AFP, fot: Frank Perry
d3etsx1
d3etsx1

- Projekt skargi jest w trakcie przygotowywania. Założenia skargi zostaną przekazane do rozpatrzenia przez Komitet ds. Europejskich do 4 lipca" - informuje biuro prasowe MSZ.

Dyrektywa tytoniowa zakazuje m.in. handlu papierosami mentolowymi, które dziś w Polsce stanowią 20 proc. rynku. Ucierpiałby nie tylko handel, ale również produkcja i rolnictwo. Polska to bowiem tytoniowe zagłębie Europy - przypomina "Puls Biznesu".

Okazuje się jednak, że stanowisko rządu nie jest w tej sprawie zgodne. Podczas poniedziałkowej debaty w BCC poświęconej walce z szarą strefą wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz przyznał, że szkic skargi jest praktycznie gotowy. ale jego resort jest w ostrym sporze z Ministerstwem zdrowia - informuje "Rzeczpospolita". Rzecznik prasowy resortu zdrowia zapewnia jednak, że ministerstwo nie jest przeciwne składaniu skargi.

Opór Ministerstwa Zdrowia może dużo kosztować finanse państwa. Według najgorszego scenariusza po 2020 r. ze względu na dyrektywę tytoniową budżetowe wpływy z akcyzy mogą spaść nawet o 4 mld zł.

d3etsx1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3etsx1