Rząd powołał komisarza generalnego sekcji polskiej wystawy EXPO 2017
Rząd powołał we wtorek komisarza generalnego sekcji polskiej Międzynarodowej Wystawy EXPO 2017, która odbędzie się w dniach 10 czerwca - 10 września w Kazachstanie. Będzie nim dyrektor w Polsko-Kazachstańskiej Izbie Handlowo-Przemysłowej Andrzej Stefański.
22.03.2016 18:25
Uchwałę o powołaniu komisarza przedłożył rządowi minister rozwoju Mateusz Morawiecki.
Komisarzem generalnym sekcji polskiej Międzynarodowej Wystawy EXPO 2017 został Andrzej Stefański, dyrektor w Polsko-Kazachstańskiej Izbie Handlowo-Przemysłowej. Jak podkreśla CIR w przesłanym PAP komunikacie, Stefański "jako kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Ałmaty prowadził działalność na rzecz rozwoju polskiego eksportu, wspierał polskie firmy w wejściu na rynek kazachstański i kirgiski, a w 2015 r. został odznaczony odznaką honorową ministra gospodarki +Za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej+ i medalem honorowym Stowarzyszenia Eksporterów Polskich +Zasłużony dla eksportu+".
Komisarz ma reprezentować Polskę w kontaktach z rządem Kazachstanu. Będzie wykonywał swoje zadania we współpracy z instytucjami zaangażowanymi w działalność na rzecz promocji Polski za granicą. Główne zadania komisarza to: bieżąca analiza dokumentów dotyczących zasad i warunków uczestnictwa Polski w EXPO 2017; prowadzenie analiz, których efektem będzie wybór najskuteczniejszej formy promocji Polski.
Ponadto do zadań komisarza będzie należało wypracowanie założeń i przedstawienie koncepcji programowej uczestnictwa Polski w wystawie wraz z kosztami (przedłożenie ich do akceptacji Radzie Ministrów).
Komisarz zajmie się też przeprowadzeniem przetargu publicznego wyłaniającego organizatora i realizatora udziału Polski w wystawie i wspieraniem lobbingu oraz organizacją nadzoru nad tymi inicjatywami.
Do jego zadań będzie należało też - jak napisano w przesłanym PAP komunikacie CIR - "podjęcie działań skutkujących zapewnieniem środków finansowych z budżetu państwa, budżetów regionalnych i od sponsorów, przeznaczonych na sfinansowanie uczestnictwa Polski w EXPO 2017", a także "nadzór nad - terminowym i zgodnym z wymogami organizatorów - przygotowaniem polskiej ekspozycji, jej prezentacją i likwidacją".
Hasłem przewodnim wystawy, która będzie trwała od 10 czerwca do 10 września 2017 r. jest "Energia przyszłości". Kazachstan uzyskał prawo do zorganizowania wystawy w 2012 r. Polska była jednym z pierwszych państw, które poparło zabiegi Kazachstanu o przyznanie Astanie prawa do organizacji EXPO 2017. Gospodarze spodziewają się ponad 5 mln zwiedzających.
Zaproponowany przez Kazachstan temat wystawy odwołuje się do globalnych tematów - energoefektywności i odnawialnych źródeł energii. Kazachstan, mimo posiadania bogatych zasobów ropy naftowej, gazu i uranu, docenia rolę alternatywnych źródeł energii i wspiera promowanie energii słonecznej, wiatrowej i wodnej.
"Jest to ważne dla Polski, bo nasz kraj może zaoferować Kazachstanowi technologie i rozwiązania proekologiczne, w tym technologie laureatów projektu GreenEvo. Perspektywy dotyczące intensywnej współpracy między polskimi i kazachstańskimi firmami odnoszą się m.in. do budownictwa, gospodarki mieszkaniowo-komunalnej, przemysłu farmaceutycznego i usług medycznych, rolnictwa, przetwórstwa rolno-spożywczego, przemysłu chemicznego, a także sektora energooszczędnych maszyn i urządzeń" - podkreśla CIR. Jak zaznacza, "udział w EXPO 2017 stwarza szansę na bardziej wyrazistą promocję Polski i osiągnięć naszej gospodarki w Kazachstanie", a Polska będzie promować tam Łódź jako potencjalnego organizatora EXPO 2022 (proponowany temat to rewitalizacja obszarów miejskich).