Trwa ładowanie...
d25unan
03-06-2016 13:42

Rząd przedstawił 3-filarowy program Mieszkanie+, początek realizacji to 2017 r.

Warszawa, 03.06.2016 (ISBnews) - Przedstawiony dziś program "Mieszkanie+" będzie miał trzy filary: Narodowy Fundusz Mieszkaniowy (mieszkania budowane na gruntach Skarbu Państwa), wsparcie budownictwa społecznego i tzw. Indywidualne Konta Mieszkaniowe, poinformowali przedstawiciele rządu. Rada Ministrów planuje rozpatrzeć Narodowy Program Mieszkaniowy w III kw. tego roku, a jego pierwszy element - zmiany prawne zwiększające liczbę mieszkań w społecznym budownictwie czynszowym - ma ruszyć w I poł. 2017 r. Z kolei rozpoczęcie naboru do pierwszych budowanych mieszkań przewidziane jest na II połowę 2017 r.

d25unan
d25unan

"Cieszę się, że mogę przedstawić kolejny program rządu Prawa i Sprawiedliwości. Jest realnym wsparciem dla polskich rodzin i tych, którzy chcą założyć rodzinę, ale nie stać ich na mieszkanie. [?] Program jest pierwszym kompleksowym rozwiązaniem tego problemu. To nie jest teoretyczny zapis, ale program, który jeszcze w tym roku będziemy rozpoczynali. Najważniejszym elementem będzie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy" - powiedziała Szydło podczas konferencji prasowej.

Wyjaśniła, że w ramach Funduszu rząd będzie przekazywał grunty pod budowę mieszkań. To będą mieszkania na wynajem, czynsz będzie wynosił 10-20 zł za m2 w zależności od lokalizacji, ale z możliwością dojścia do własności.

"Jest to program dla wszystkich Polaków, w każdym regionie. Uwzględni sytuacje różnych grup Polaków - o niskich dochodach, ale też bardzo poważnie traktujemy klasę średnią i także jej go dedykujemy" - podkreśliła premier.

Program nie ma ograniczenia np. co do wieku. Szydło przyznała jednak, że rząd spodziewa się dużego zainteresowania, stąd będą musiały być wprowadzone kryteria kolejności uzyskania mieszkań. Według niej, preferowane będą rodziny wielodzietne, będą też brane pod uwagę dochody, ale te kwestie wpłyną tylko na czas oczekiwania, a nie uczestnictwo w całym programie.

d25unan

"Drugi element to wsparcie budownictwa społecznego, trzeci to Indywidualne Konta Mieszkaniowe, które dotyczą sytuacji, gdy ktoś ma mieszkanie, ale nie stać go na remont, albo chce zbudować dom i nie ma szans na kredyt. Stwarzamy w nim możliwość powstania subkont mieszkaniowych, na które Polacy będą odkładali oszczędności. Będą one dopełniane przez premie dawane od państwa" - podsumowała premier.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk przedstawił przewidywany harmonogram wdrażania programu Mieszkanie+.

"Planujemy, że w IV kwartale projekt o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym zostanie przyjęty przez Radę Ministrów. Mieszkanie+ z dojściem do własności - to początek II poł. 2017 r. Pierwsza połowa 2017 r. to projekty ustaw dotyczących budownictwa społecznego. Inwestycje mieszkaniowe zostaną rozpoczęte z początkiem 2018 r." - powiedział Adamczyk podczas konferencji prasowej.

Wyjaśnił, że Narodowy Fundusz Mieszkaniowy (NFM) nie będzie korzystał ze środków budżetowych.

d25unan

"Z pieniędzy podatników nie zostaną wygenerowane żadne środki. [?] Skarb Państwa posiada aktywa - państwo posiada bardzo dużo nieruchomości. One zostaną wykorzystane po to, by NFM generował środki" - powiedział Adamczyk.

Cena realizacji z pełnym wykończeniem będzie wynosić od 2 tys. zł za m2, dodał.

Do realizacji tej części programu potrzebny jest inwestor zastępczy - Narodowy Operator Mieszkaniowy, będzie on obecny w każdym miejscu Polski, zapowiedział minister.

d25unan

"Będzie działał na zasadach rynkowych, wspierał budownictwo mieszkaniowe w oparciu o zasoby będące pośrednio lub bezpośrednio własnością Skarbu Państwa. Mieszkania będą na wynajem z dojściem do własności" - wskazał Adamczyk.

Według planów, rozpoczęcie naboru do pierwszych budowanych mieszkań przewidziane jest na II połowę 2017 r.

Kolejny element programu to Wsparcie Budownictwa Społecznego. Rząd przewiduje, że zmiany prawne, zwiększające liczbę budowanych mieszkań w ramach społecznego budownictwa czynszowego wejdą w życie w I poł. 2017 r.

d25unan

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński zapowiedział, że w ramach tej części programu (Wsparcie Budownictwa Społecznego) rząd chce zwiększyć dofinansowanie w segmencie mieszkań komunalnych - do nawet 55% (35-55%) kosztów budowy. Planowane jest także wprowadzenie nowego instrumentu finansowego - dofinansowania 20% kosztów budowy. Kolejny element planu to poprawa zasad programu preferencyjnego kredytowania BGK - preferencyjne warunki finansowania (WIBOR 3M; długi okres spłaty).

Ostatni filar programu to Indywidualne Konta Mieszkaniowe w bankach. Według założeń, w 2017 r. ma wejść w życie ustawa je regulująca, w 2018 r. będzie można rozpocząć oszczędzanie, zaś od 2019 r. będzie już następowała wypłata premii.

(ISBnews)

d25unan
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25unan